Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

50 Yerli Kadının Özelliklerine Sahip Kamu Sanat Projesi

Winnipeg’in kalbinde bir fikir olarak başlayan proje, bu bahar, “Resilience” sahili boyunca bulunan billboardlarda hayat bulacak. 

Mohawk küratörü ve bilim adamı Lee-Ann Martin bu yaz, çok farklı bir yaklaşım benimsiyor; 50 yerli kadın sanatçının sanatını kıyıdan sahile kadar 167 reklam panosuna taşıyor.

Martin, “Yerli kadın sanatının halka açık alanlarda, ülkenin yollarında ve şehir merkezlerinde olması hayati önem taşıyor” diyor. “Projeyi, yerli kadın çalışmalarının toprak savunucuları ile eş anlamlı olarak görüyorum” diyor. 

Martin’in bir “yol galerisi” olarak adlandırdığı sergideki sanatçılar arasında Rebecca Belmore, Rosalie Favell, Ursula Johnson, Dayna Danger, Caroline Monnet, Ruth Cuthand, Tanya Hartnett, Marianne Nicolson ve Daphne Odjig bulunuyor. 

 

Tüm bu sanatçıların, billboard boyutuna kadar büyütülen çalışmaları, St. John’dan Victoria’ya, Kuzey Kutbu’nda, Rankin Inlet ve Iqaluit gibi reklam panolarının bulunmadığı topluluklara teslim edilen büyük posterler veya pankartlarda yer alacak. 

Reklam panoları ve posterler 1 Haziran’dan 1 Ağustos’a kadar gösterilmeye devam edecek ve bazı sitelerin dijital reklam panoları birden fazla sanatçının çalışmasını sergileyecek. 

Martin, yaz aylarında birçok Kanadalı’nın karayoluyla seyahat etme eğiliminin “Kanada’nın farklı coğrafi bölgelerindeki insanların daha önce tanımadıkları sanatçıların yapıtlarını görmeleri için bir şans” olacağını umuyor.

 

Leave a Reply