Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Başkanımızın Mesajı

Değerli dostlarımız,

Kanada Kültür ve Eğitim Derneği’nin Başkanlığı’nı yürütmek benim için büyük bir onur ve keyif kaynağı. Bunun en büyük sebebi Kanada’ya olan sevgim ve ilgim, diğer sebebi ise derneklerin  topluma, kültüre, spora, eğitime ya da bilime yaptığı büyük katkıya olan inancım.

Dünyanın birçok ülkesinde bulunmama rağmen Kanada muhteşem coğrafyası, gelişmiş şehirciliği ve sıcak insanlarıyla beni etkileyerek son derece özel bir yere sahip olmuştur. İlk kez 1991 yılında Kanada’ya gittiğimde Montreal beni adeta büyülemişti. İlk hayranlığımı yerin altına adeta bir ikinci Montreal inşa ettiklerini gördüğümde yaşamıştım. Dışarıda hava -21 dereceyken, kışın sert soğuğunu hiç hissetmeden yerin altındaki güzel dükkanların, cafe’lerin, şık mağazaların keyfine çıkarmıştık. Montreal’e ikinci gidişimde ise sonbahardı, şehrin yakınındaki gölü çevreleyen ormandaki renk cümbüşünün güzelliği, adeta bir tablo gibi, beni yine Kanada’ya hayran bırakmıştı.

İlerleyen yıllarda Kanada’nın birçok farklı bölgesini ziyaret ettim; Quebec ve Toronto’yu da farklı yönleriyle çok sevdim. Bir sonraki destinasyonum ise şimdiden belli: Henüz hiç görme fırsatı bulamadığım ancak içimde ukte olarak kalan Vancouver.

Kanada siyasi, toplumsal ve kültürel yapısı sebebiyle de daima ilgimi çekmiştir. Son derece demokratik ve özgürlükçü bir anlayışla idare edilen ülkenin insanları da bir o kadar özgür, yaratıcı, birbirine karşı hoşgörülü ve kibar. Bu uyum, Kanada’da hayatın her alanında hissediliyor. Dileğim, Kanada ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ilerlemesine dernek olarak biz de katkıda bulunabilirsek, toplumlararası bilgi ve kültür alışverişinin sağlanması konusunda karşılıklı yol almamızın önünü açmaktır.

Kişisel olarak yıllardır Türkiye’de bulunan Kanadalı dostlarımızla bir araya gelmek benim için hep mutluluk verici olmuştur. Farklı alanlarda geliştirilen ilişkiler sonucu ülkemizde daha fazla Kanada vatandaşını görmek, Türk vatandaşlarının da Kanada’yı farklı sebeplerle ziyaretlerini artırmak ve iki ülkenin her alanda birlikteliğine yönelik faaliyetlerde bulunmak, iki taraf için de son derece verimli sonuçlar doğuracaktır diye düşünüyorum.

Derneğimiz ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak üzere Kanada İstanbul Başkonsolosluğu ile yakın ilişkiler içinde olup, dernek faaliyetlerimiz aracılığı ile iki ülke arasında öncelikle ticaret, kültür ve eğitim alanındaki mesafelerin azaltılması amaçlanmaktadır. Kanada’ya gidecek  olan öğrencilere destek programlarından, ticari birlikteliklere kadar birçok alanda dernek olarak proje hazırlıklarımız sürmektedir.

Değerli destekçilerimizin de ilgisiyle hep birlikte başarılı işlere imza atmayı diliyor, Kanada Kültür ve Eğitim Derneği adına hepinize hürmet ve sevgilerimi sunuyorum.

Prof. Dr. Erdoğan Ertungealp

* İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum&Üreme Endokrinolojisi&İnfertilite

* Türkiye Menopoz-Osteoporoz Derneği Onursal Başkanı

* Anti-Aging Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanı

* Avrupa Menopoz ve Andropoz Derneği 2006-2010 2. Başkanı