Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Bilim- Kurgu Oscarları ve Teknolojiye Yön Veren Kanadalılar

Bizler geleceği şekillendiren bir grup matematikçi ve mühendisiz ve bu ünlü olmanın kesinlikle tam karşısında yer alıyor!

Ontario kökenli Ar-Ge mühendisi Mike Jutan, bu hafta sonu hayatının en büyük iki olayıyla karşılaşacak.

Cumartesi günü, George Lucas’ın görsel efekt şirketi Industrial Light&Magic’te bu tür yazılımların geliştirileceği ve yazılımcıların düzenleneceği bir teknoloji Oscar’ı düzenlenecek. Bu teknoloji, çeşitli Star Wars filmlerinin yanı sıra Thor, Iron Man ve Ragnarok gibi filmlerde sıkça kullanılır.

Pazar günü ise Mike Jutan ilk kez baba olacak!

Jutan eşiyle yaptığı telefon görüşmesinde ‘San Francisco’da işe gitmediğim için mutlu olduğunu söyledi çünkü San Francisco’dan Beverly Hills’e törene yetişmek için koşturmam gerekecekti.’ dedi.

‘Sanki oraya in, smokinini giy, ödülü al, uçağa bin ve ben bebeği doğurmadan önce buraya yetiş der gibiydi.’

Hamilton’da doğan ve Londra, Ontario’da büyüyen Jutan, bu yıl Patrick Stewart tarafından sunulacak törende ödül alacak birkaç Kanadalıdan biri olacak.

Jutan, BlockParty presedürel donanım sisteminin mimarisi ve mühendisliği başarısıyla Motion Picture Arts and Science Academy’den teknik başarı ödülü alacak. Ayrıca aynı gecede Jason Smith, Jeff White ve Rachel Rose gibi Amerikalı mühendisler de ödül alacaklar.

Jutan, üretilen yazılımın Hulk ve Millenium Falcon gibi karakterlere hayat verdiğini ve onları nesneleştirdiğini söyledi.

Şubat ayının ortasında Londra’nın bir köşesinde soğuktan donarken Pazar akşamları yapmak istediğim tek şey Akademi Ödülleri’ni izlemek ve sıcak çikolatamı yudumlamaktı. Şimdi ise Akademi Ödülleri’nde yer alacağım!’

Bu arada Toronto merkezli Mark Elendt ve şirketi SideFX Software, Houdini görsel efekleriyle de üstün yetenek Akademi Ödülü alacaklar. Houdini ile bağlantılı diğer üç Kanadalı Jeff Lait, Mark Tucker ve Christin Barghiel’de aynı gecede ödül ile onurlandırılacaklar. Houdini’nin tasarım ve mühendislik çalışmalarına yaptıkları katkılardan ötürü birer plaket alacaklar.

Houdini; Star Wars, Frozen, Moana ve Shape of Water’ın da dahil olduğu filmlerde kullanılan 3D bir yazılımdır.

Elendt ‘Bilim birçok insanın Oscar ödüllerinde gördüğünden biraz daha farklı, genellikle bilim- kurgu çalışmaları tek bir filme özel yapılmaz.’ diye belirtti.

Leave a Reply