Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Burs Olanakları

Bazı Kanada okulları üstün derecede başarılı olan uluslararası öğrencilere burs ve ödüller vermektedir. Ödül miktarları ve çeşitleri okuldan okula değişiklik göstermekle birlikte, burs alabilmek çok rekabetçi koşullar taşır ve burs başvuruları direkt okullara yapılmaktadır.

Kanada’da Eğitim Alırken Faydalanabileceğiniz Burslar

Kanada hem ekonomik zenginliği hem de yüksek yaşam standardı ile eğitim almak ve mezuniyetten sonra yaşamak için dünyanın en iyi ülkelerinden biridir. Kanada, üniversite fiyatları açısından Amerika ve İngiltere’ye göre daha uygun olsa da hükümet, uluslararası öğrenciler için çok çeşitli finansal destekler sunar. Kanada’da burslu eğitim almak isteyenler için özellikle Kanada yüksek lisans ve lisans derecelerinde bir üniversiteye başvuran öğrencilere yönelik çok çeşitli burs seçenekleri bulunmaktadır. Ancak rekabetin yoğun olduğu bu ortamda, burs başvuruları için notlarınızın yüksek olmasına ve dil yeterliliğinizi kanıtlamaya dikkat edebilirsiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz üniversiteyle iletişim kurarak okulun mali yardım ofisi ile temasa geçmeye ve burs veren kurumları önceden araştırmaya çalışabilirsiniz.

Kanada üniversiteleri, ülkeye gelen uluslararası öğrencilere sundukları yüksek kaliteli eğitim standartları ile değil, aynı zamanda yetenekli ve başarılı öğrenciler ile sporcular, sanatçılar ve araştırmacılar için sağladıkları burs seçenekleri ile de göz doldururlar.

Kanada’da eğitim almayı düşünüyorsanız, ülkede burs seçenekleri 3 gruba ayrılır;

 • Hükümet Bursları

Kanada’da burslu eğitim arayan öğrenciler için hükümet tarafından finanse edilen çok sayıda burs vardır. Ülkede, öğrenim ücretleri her ne kadar Amerika, Avustralya ve İngiltere’ye göre nispeten daha düşük olsa da yaşam masrafları da eklenince bütçenizi biraz zorlayabilir. Bu yüzden Kanada’da burslu eğitim seçenekleri arasında en çok tercih edilen hükümet fonlarına göz atabilirsiniz.

  • NSERC Postgraduate Scholarships

Kanada hükümeti tarafından desteklenen ve ‘’Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada’’ yani Kanada Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Konseyi adı verilen bir devlet organı tarafından sunulan burslar, doğa bilimleri ve mühendislik alanlarında lisansüstü eğitim almayı düşünen uluslararası öğrencilere yönelik finansal destekleri içerir. Hükümet tarafından sağlanan bu bursları, Kanada’da eğitim almak istediğiniz her üniversitede kullanabileceğiniz gibi, doğrudan üniversite ya da NSERC aracılığıyla başvuruda bulunabilirsiniz. Genç araştırmacıların yenilikçi ve yaratıcı yönlerini geliştirmeye odaklı olan ödüller, üniversitelere göre değişen 2-3 yıllık bir süreyi kapsarken, Kanada üniversiteleri arasında lisans ve lisansüstü eğitiminizi tamamlamış olmak gibi kriterleri vardır.

  • Gerhard Herzberg Canada Gold Medal for Science and Engineering

Kanada’nın kimya dalında 1971 Nobel Ödülü sahibi Dr. Herzberg anısına mühendislik ve doğa bilimleri alanlarında yapılan araştırmalar için verilen en prestijli ödüldür. Üniversitelere dağıtılan ve 1 milyon dolara varan hibeler, 5 yıllık bir süreyi kapsayabilir.

  • NSERC Gilles Brassard Doctoral Prize for Interdisciplinary Research

Gilles Brassard Doktora Ödülü, Kanada’nın lisansüstü düzeyde verilen en seçkin bursudur. Kanada’da yüksek lisans eğitimi alan ve doktora eğitimini sürdürmek isteyen öğrencilere 10.000$ değerinde bir ödül verilir.

  • Vanier Canada Graduate Scholarships

Vanier Kanada Yüksek Lisans Bursları, uluslararası doktora öğrencilerinin kullanımına açık olan ve Kanada hükümeti tarafından 2008 yılından bu yana sağlanan burslardır. Dünya çapında başarılı doktora öğrencilerini Kanada’da eğitim almaya çekmeyi hedefleyen burslara başvuran adaylarda, akademik mükemmellik, araştırma potansiyeli ve güçlü liderlik yetenekleri aranmaktadır. Her yıl 160’tan fazla burs, 3 yıllık bir süre için verilirken yılda 50.000$ destek alırsınız. Başvurularınızı temmuz ve kasım ayları arasında yapmanız gerekir.

 • Üniversite Bursları

Üniversite öğrenci bursları arıyorsanız, öncelikli hedefiniz Kanada’da eğitim almak olmalıdır. Ayrıca ülke hem lisans hem de lisansüstü düzeyde farklı programlarda, finansal destek bulabileceğiniz çok sayıda üniversiteye sahiptir. Bursların genel olarak bilim ve mühendislik alanlarını geliştirmeye, yetenekli araştırmacıları ve bilim insanlarını ülkeye çekmeye yönelik olduğunu belirtmek gerekir.

  • Carleton University

1924 yılında kurulan üniversite, 140’tan fazla ülkeden uluslararası öğrenciyi kendine çeker. Lisans ve lisansüstü düzeyde her yıl 10,000’den fazla ve 19 milyon dolar değerinde verilen burslar, üniversiteyi Kanada’nın en cömert eğitim kurumu yapmıştır. Carleton Üniversitesi lisans derecesi, giriş bursları için %80 ve üzerinde bir başarı elde etmiş olmanız gerekir. Her yıl yenilenen burslar için GPA not ortalamanızı yıllık 10.00 değerinde tuttuğunuz takdirde, 4 yıl boyunca toplamda 16.000$’a kadar bir destek alırsınız. Daha fazla bilgi için üniversitenin burs sayfasına göz atabilirsiniz.

  • University of British Columbia

Dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından olan British Columbia Üniversitesi, dünyada bir fark yaratma potansiyeline sahip yüksek akademik başarı gösteren 100’den farklı ülkeden gelen uluslararası lisans öğrencilerine her yıl, 21 milyon dolar değerinde finansal destekler sunar. Ayrıntılı bilgi için UCB burs sayfasına göz atabilirsiniz.

  • University of Manitoba

1877 yılında kurulan Manitoba Üniversitesi, okula başvuracak ya da lisans ve lisansüstü eğitim alan uluslararası öğrencilerine eğitim ücretini ve yaşam masraflarını karşılayan finansal destekler sunar. Ayrıntılara üniversitenin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

  • University of Alberta

1908 yılında kurulan Alberta Üniversitesi, her yıl lisans ve lisansüstü programlara katılan öğrencilere 21 milyon dolar değerinde finansal destek sağlar. Ekim ve aralık ayları arasında başvurabileceğiniz burs ücretleri, 7.000$ ile 25.000$ arasında değişirken, bir öğrenci birden fazla burs alabilir. Üniversitenin, özellikle sporcular için sunduğu atletizm bursları dikkatinizi çekebilir. Daha fazla bilgi için üniversitenin burs sayfasına ulaşabilirsiniz.

  • Saskatchewan Polytechnic

1907 yılında kurulan bir kamu eğitim kurumu olan Sasketchewan Polytechnic, özellikle mühendislik, tıp ve işletme alanlarında lisans ve lisansüstü programlara sahiptir. Kanada’da burslu eğitim almak isteyenler için hem yerli hem de uluslararası öğrencilere aynı finansal destek hakkını tanıyan üniversiteye Nisan, Ağustos ve Aralık olmak üzere yılda 3 defa başvurabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için üniversitenin burs sayfasına göz atabilirsiniz.

 • Özel Kurumlar

Yurtdışı bursları arayan çoğu öğrenci için Kanada’da burslu eğitim görebileceği çok sayıda şirket ve özel kuruluş bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilere hem lisans hem de lisansüstü derecelerde öğrenim ve araştırma amaçlı fon desteği sunar. Her yıl çok sayıda öğrencinin faydalandığı bu yardımlar bazen özel yarışmaları da kapsayabilir.

  • Pierre Elliott Trudeau Foundation

Kanada’da lisansüstü eğitim alacak öğrencilere, araştırmacılara sunulan Trudeau Vakfı Bursları; beşerî bilimler ve sosyal bilimler alanlarında insan hakları ve onuru, sorumlu vatandaşlık, dünyada Kanada, insanlar ve onların doğal çevresi gibi farklı konularda finansal destek sunar. Başvurularınızı aralık ayına kadar yapmanız gerekir.

  • Anne Vallée Ecological Fund

Québec veya University of British Columbia içerisinde Kanada üniversiteleri için sağlanan burslar, master veya doktora düzeyinde 1.500$ civarında hayvan araştırmaları için uluslararası öğrencilere verilir.

Sertifika ve Diploma Programları Burs Programları

Kanada’da sertifika eğitimi almak özellikle eğitim sonrası çalışma izni vermesi sebebiyle oldukça avantajlıdır.

Kanada’da hemen hemen her alanda sertifika ve diploma programına katılabilirsiniz.

Kanada sertifika ve diploma programlarının tercih edilme sebebi öğrencilerin program sonrası maaşlı staj imkânı sunan programlar olmasıdır. Bu staj programları sayesinde hem gerçek bir iş ortamında İngilizcelerini ve mesleki bilgilerini pratik yapma şansı elde eden öğrenciler para kazanma imkânı da elde ederler. Üniversite mezunlarına sunulan devlet okullarındaki 12 ay ve üzeri Post-Graduate diploma programları, program sonrası 1 yıl süreli Kanada’da çalışma ve oturum izni verir. Kanada sertifika programları Kanada’da göçmenlik düşünen öğrenciler için oldukça büyük avantajlar sunan programlardır.

Kanada’da sertifika programlarına katılabilmeniz için IELTS 6 skorunuz veya TOEFL 80 skorunuz olması gerekir. Bu skorlara sahip değilseniz Kanada’da dil eğitimi + sertifika paket programlar ile hem dilinizi geliştirebilir hem de daha uzun süre Kanada’da yaşama imkânı elde edebilirsiniz.

1 yıllık Kanada sertifika programlarının yanı sıra göçmenlik başvurularında çok daha avantajlı olan Co-op Post Graduate yani lisansüstü sertifika programları 2 yıllıktır.

Kanada’da sertifika ve Kanada master programlarında haftada 20 saat olmak üzere çalışma izni vardır. Kanada’da Sertifika ve Diploma Programları veren okullar Üniversite Kolejleri, Community veya Teknik Enstitüler ve Kariyer Kolejleri olmak üzere 3 çeşittir.

Üniversite Kolejleri

Kanada üniversiteleri ile bağlantılı çalışırlar ve akademik program verirler. Öğrenciler Kanada eğitim sistemine göre akademik ya da pratik eğitimi seçebilirler ve diploma ya da sertifika yapabilirler.

Community Kolej veya Teknik Enstitüler

Kanada’da ACCC (Kanada Community Kolejleri Birliği)’ye üye 175 tane orta öğretim sonrası eğitim veren Community Kolej ve Teknik Enstitü olarak ticaret, sanayi ve kamu hizmeti programları sunan öğretim programları bulunmaktadır. Bu tür okullar 2 yıllık meslek yüksek okulu niteliğinde olup birçok meslek programı için diploma verirler. Bu tür okulların bir özelliği de Kanada’nın ekonomi politikasının bir gereği olarak ders müfredatlarının sektör ve işverenlerin talepleri ile doğru orantılı olarak düzenlenmektedir. Okulların çoğu ISO belgesine sahiptir. Programlar Eylül ve ocak aylarında başlar.

Kariyer Kolejleri

Bu okullar özel okul statüsündedir ve tamamen iş dünyasına yönelik kısa süreli eğitimler verilir. İşletmecilik, bilgisayar ve büro yönetimi gibi konularda diploma ya da sertifika programları alabilirsiniz.