Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Derneğimizin Başkanı Sn. Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp Kanada Günü resepsiyonuna katıldı.

Kanada Milli Günü’nün 149. yıldönümü, İstanbul Başkonsolosu Sn. Andrew Smith’in ev sahipliğinde Kanada Okulları Ulus Kampüsü’nde düzenlenen özel bir resepsiyonla kutlandı. Dernek Başkanımız Sn Ertüngealp’in Türkiye ile Kanada arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine dernek olarak verdikleri katkıdan dolayı bir plaketle onurlandırıldı. Kanada Milli Günü / Canada Day, Kanada’yı oluşturan dört eyaletin bir araya gelmesiyle oluşan federasyonun yerel yönetim hakkını kazandığı günü anmak için her yıl 1 Temmuz’da kutlanıyor. Kanada Okulları’nın Ulus’ta bu yıl eğitime başlayacak ilkokul kampüsünde gerçekleştirilen resepsiyona diplomasi, iş dünyası, akademik çevreler, Türkiye’de yaşayan Kanada vatandaşları başta olmak üzere saygın çevrelerden üç yüze yakın seçkin davetli katıldı.

Air Canada, Kanada Okulları ve Acıbadem Sağlık Grubu sponsorluğunda gerçekleştirilen resepsiyon Türkiye ve Kanada’nın ulusal marşlarının söylenmesi ile başlayarak Sn Başkonsolos Smith’in açılış konuşması ile devam etti. Gecede Kanada ve Türkiye’nin ticari, akademik ve sosyal alanlarda yaptıkları işbirlikleri ile ilgili önemli bilgiler de paylaşıldı. Sn Smith açılış konuşmasında; “Türkiye ve Kanada arasındaki akademik, kültürel, ticari ve insani alanlardaki ilişkileri kutlamak ve onurlandırmak için bir araya geldiğimiz bu önemli akşamda, bu ilişkilere yaptıkları önemli katkılardan dolayı Türkiye’de yatırımı bulunan tüm şirketlerimize çok teşekkür ediyorum.” diyerek ilişkilerin gelişmesine verdiği önemi vurguladı.

Kanada Okulları Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve Türk-Kanada İş Konseyi Kurucu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden ise konuşmasında şunları vurguladı : “Kanada, dünyanın en başarılı eğitim sistemlerinden birine sahip. OECD’nin PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) testlerinde de en iyi performans gösteren ülkeler arasında yer alıyor. Kanada eğitim sistemi, öğrencilere küçük yaşlardan itibaren çok kültürlü ve çok dilli eğitim alma imkânı veriyor. Kanada Okulları, okul öncesinden başlayıp lise son sınıfa kadar devam edecek bir eğitim yapısı kurma stratejisi doğrultusunda, önümüzdeki yıllarda organik büyümesini sürdürecek. Kanada Okullarının mezunlarına, yüksek eğitimlerini başta Türkiye ve Kanada’da olmak üzere, dünyanın en iyi üniversitelerinde sürdürebilecek yetkinlikler kazandırmasını umuyorum. Kanada eğitim sisteminin ülkemizde verilmeye başlanması, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri de çok daha iyi bir seviyeye taşıyacak. Çünkü, iki kültürü de iyi tanıyan bireyler iş dünyasında da daha başarılı olurlar. Kanada’nın Türkiye’ye duyduğu güvenin bir göstergesi olan iki ülke arasındaki bu işbirliğinin, farklı alanlarda yapılacak çalışmalar için de ilham verici olmasını temenni ediyorum.”

Air Canada Türkiye Genel Müdürü Nedime Konuksever “Türkiye’ye teknoloji harikası Boeing787 Dreamliner uçaklarıyla sefer düzenleyen tek havayoluyuz. Kısacası en yeni teknoloji ürünü; konforlu, geniş gövdeli uçaklarımızla İstanbul-Toronto arası her gün yaptığımız direkt seferlerimiz Türkiye pazarına ve Türk-Kanada iş ilişkilerine ne kadar önem verdiğimizi ve yatırımımızın büyüklüğünü gösteriyor. Şu anda Türkiye’de en büyük yatırımı olan Kanadalı firmalardan biriyiz. Türkiye-Kanada arasındaki iş ilişkilerinin ve turizminin büyümesi için büyük çaba sarf ediyoruz.” diyerek Türkiye ile Kanada arasında gelişen ilişkilere Air Canada’nın ulaşım alanındaki katkılarına dikkat çekti.