Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Eğitim Sistemi

Kanada’da tüm liselerde eğitim süresi dört yıldır. Lise eğitimi 9. sınıfta başlar ve 12. sınıfa kadar sürer.

Kanada Türkiye gibi tek bir Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilmemektedir. Her eyaletin Eğitim Bakanlığı ayrıdır ve kendi içlerinde işleyişleri, ders durumları, kredi sistemleri ve hatta okula kabul sistemleri bile farklılık göstermektedir. Ama alınan eğitim açısından baktığınızda ise A okulu ile B okulu arasında bir fark göremezsiniz. İlköğretimden üniversiteye kadar bu standardı sağlayabilmiş nadir bir ülkedir. Her okulun eğitim kalitesi birbiriyle aynıdır. Bu anlamda baktığınızda eğitim kalitesi kötü okul yoktur diyebiliriz.

Ders seçimi konusunda ise; eğer öğrenciler Kanada’ya 1 yıl için gidiyorlarsa Türkiye’ye döndüklerinde denklik almaları gerekmektedir.

Bu nedenle buradaki derslerin karşılıklarını oradayken almak zorundadırlar. Ama orada devam edip mezun olmayı planlıyorlarsa daha serbest hareket edebilirler, ilgi alanlarına ve yapılan kredi hesaplamalarına göre akademik veya mesleki ağırlıklı dersler alarak eğitimlerini sürdürebilirler. Yine Kanada, AP (Advanced Placement) dersleri alınmasını da sağlar. Bunun dışında kalıp Türkiye’de 12. sınıftan mezun olarak Türkiye’deki üniversitede hazırlık yılını okumak yerine Kanada’ya gidip orada lise son sınıfı tekrar edebilme şansları da vardır. Bu, öğrenciye hem İngilizceyi ya da Fransızcayı mükemmel öğrenme imkânı sunar, hem kültürü tanıyıp kendini geliştirmesini, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmesini sağlar hem de güvenli bir ortamda bu süreci geçirebilirler.

Öğrenciler Kanada’da eğitime lise ara sınıfta da başvurabilirler. Eğer öğrenci liseye ara sınıfta başlamak isterse, Türkiye’deki lisede okuduğu derslerin değerlendirmesi ve kredi hesaplamaları yapılarak o eyaletteki eğitim koşullarına uygunluğu ve denkliğine bakılır. Kredi hesaplaması sonucunda öğrencinin alması gereken dersler belirlenerek lise diploması alması sağlanır. Öğrencinin İngilizcesi yetersiz görülürse önce İngilizce dersleri (ESL) alması istenir.

Öğrenciler üniversiteye girişte ise gitmek istedikleri üniversitenin kayıt şartlarını yerine getirmelidirler. Her üniversitenin istediği TOEFL puanı farklılık gösterdiği gibi, ekstra istediği sınavlar da üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir.

Kanada’da da okullar, özel ve devlet okulları olarak ikiye ayrılır.

*ISEWorld Özel Hizmetler Müdürü Gülten Sevimli

Kanada’da Okumak ve Avantajları

Kanada’nın eğitim alanındaki itibarı kalite üzerine kurulmuştur ve eğitim sektöründe mükemmelliğiyle tanınır. Kanada referansları dünya çapında değerli addedilir. Uluslararası eğitimciler genellikle araştırma ve iş birliği ortaklıkları için Kanada’yı seçerler. Bu yüzden:

Kanada’daki ilkokul ve ortaokul (K-12) öğrencileri sürekli olarak Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü’nün Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı çerçevesinde okuma, matematik ve bilim dallarında ilk beşte yer almaktadırlar. Yabancı öğrenciler ise öğrenci merkezli eğitime odaklı destekleyici ortamlardan faydalanırlar.

Kanada Üniversiteleri dünya çapında en iyiler arasında yer almaktadır. 2012 yılında, Shanghai Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasında (ARWU) yer alan 100 üniversite arasında 4; QS World University Rankings’in seçtiği en iyi 50 üniversite arasında 3, en iyi 500 üniversite içinde ise20 Kanda Üniversitesi vardı. Times Higher Education (THE) World University Rankings’de (Times Yüksek Öğrenim (THE) Dünya Üniversiteleri Sıralaması) yer alan 100 üniversitenin ise 5’i, 200 üniversitenin ise 8’i Kanada Üniversitesiydi.

Kanada’daki kolejler, politeknik okullar ve cégeps’ler (genel ve mesleki kolej) endüstri ile bağlantılı, kariyer odaklı, endüstri sorunlarını çözmeye yönelik uygulamalı araştırma olanakları sunmaktadır. Kanada kolejleri mezunlarının %90’ı mezun olduktan sonraki altı ay içinde eğitim gördükleri alanda istihdam edilmekte, işverenlerin %90’ı ise bu çalışanlardan memnun olmaktadır.

Kanada’daki dil okulları hem İngilizce hem de Fransızca ileri düzey eğitim, kişisel gelişim ve işe hazırlık alanlarında sunduğu geniş program seçenekleri ile her seviyede dil eğitiminde lider konumdadır.