Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

En iyi öğrenci şehri: Montréal

Montréal, öğrenciler için en iyi şehirlerden biri seçilerek 125 şehrin yer aldığı küresel sıralamada bulunan Londra, Berlin, Boston ve Tokyo gibi ülkeleri geride bıraktı.

Geçen yıl yedinci sırada yer alan Montreal’in; aslında arzu edilebilirliğinin, karşılanabilirliğinin ve öğrencilerin öğrenme konusundaki olumlu algılarının arttığını vurguluyor. Aynı zamanda son beş yıldır birinci sırada yer alan Paris ise bu yıl eleştiriliyor.

Sıralamaları derleyen küresel yükseköğrenim analistleri QS (Quacquarelli Symonds), Brexit ve ABD Başkanı Donald Trump’ın seçilmesi gibi yakın tarihli küresel olayların Montreal’in yükselişinde bir etken olabileceğini belirtiyor.

Paris bu yıl ikinci sıraya gerilerken onu Londra (İngiltere), Seul, Melbourne, Berlin ve Tokyo izledi. Dahası Vancouver 10’uncu sırada yer alırken Toronto ise 11’inci sırada yer aldı.

Montreal’in bu yılki konumuyla ilgili tespit; şehirde öğrenim gören ya da orada okumuş öğrencilerin düşünceleriyle oluşturulan “Öğrenci Görüşü” adlı bir ankete dayandırıldı.

QS araştırmasının başkanı Ben Sowter, “Birçok insan Londra’da eğitim görmek istiyor ancak Londra’da eğitim görenlerin çoğu orada alınan eğitimin çok da gerekli pozitif bir deneyim olmadığını söylüyor. Başka yerlerde ise daha olumlu deneyimler kazandıklarını vurguluyorlar” dedi. Sowter’a göre, “Öğrenci bakış açısına göre daha küçük, dostane yerlerin, arzu edilebilirliği açısından daha popüler olan daha büyük, daha kozmopolit mekânlara oranla biraz daha popüler olduğu muhtemel görünüyor”.

Daha önce 18,000 uluslararası öğrenci arasında uygulanan “Öğrenci Görüşü” anketine göre Ottowa en çok ilgi gören öğrenci şehri olarak belirlenmişti.

Montreal’in konumu altı tane sıralamaya dayandırıldı: Şehirdeki üniversitelerin kalitesine göre bakıldı ve burada McGill Dünya’da 24. sırada ve 2016 QS üniversite sıralamasında ise Kanada’da 1. sırada yer aldı. İkinci olarak farklı öğrenci karışımı olarak bakıldı, Montreal’deki üniversitelerin öğrencilerinin yüzde 27’si uluslararası öğrencilerden oluşuyor. Yerel ve uluslararası işverenlerin kent üniversitelerinin mezunlarını nasıl göründüğüne dair bir sıralamaya da dayandırıldı. Son olarak da kentlerin ne kadar arzu edilirliğiyle ilgili karşılanabilirlik ve yukarıda belirtilen “Öğrenci Görüşü” anketi bazında değerlendirildi.

Montreal’in düşük öğretim ücretlerine (bir akademik yıl için 2.328 Kanada Doları ) ve göreceli olarak daha düşük konut maliyetlerine rağmen, ekonomiklik ölçeğinde 39. sırada yer aldı. Top 10’da yer alan 77. sıradaki Paris ve 105. sıradaki Londra gibi şehirlerle kıyaslayınca olumlu karşılanıyor. Kanada Konferans Kuruluna göre kentin olumlu ekonomik görünümüyle, öğrenci göstergelerindeki ve üniversite sıralamasındaki güçlü performansı kentin cazip uluslararası bir niteliğinin olduğunu gösteriyor. Sowter ” Montréal’i güçlü bir konuma getirmek için her şey ileriye doğru sıraya dizilmiş gibi görünüyor ” diyor.

Kaynak:  http://montrealgazette.com/news/local-news/montreal-named-worlds-best-student-city