Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Favori Sanatçınızı Keşfedin! 

Karnının altındaki 26 beyaz mermer yumurta ile tamamlanan, Louise Bourgeois tarafından yaratılan Maman heykeli, sizi Kanada Ulusal Galerisi’ne davet ediyor. 1880’de kurulan Ulusal Galeri, Kanada’nın en eski ulusal kültür kurumları arasında yer alır. 

Galeriye girdikten sonra, dünyanın en büyük sanat kurumlarından birini keşfediyor olacaksınız. Group of Seven (Yedi Grubu), Yerli Indigenous, Asya ve Uluslararası eserlerin da dahil olduğu güçlü koleksiyonları da yer aldığı, Kanada sanatının en kapsamlı koleksiyonuna ev sahipliği yapan National Gallery, 40.000’den fazla sanat eseri ve 6.000’den fazla sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Galeri yıl boyunca belirli bir konuya, disipline veya ünlü ve gelecek vaat eden sanatçılara ışık tutan özel sergilere ev sahipliği yapıyor.

Ünlü mimar Moshe Safdie tarafından tasarlanan Galerideki ikonik bina 1988’de açıldı.

Galeri’nin en ünlü eserlerinden biri olan Maman – Louise Bourgeois tarafından yapılmış olan, karnının altında 26 adet saf beyaz mermer yumurtadan oluşan bir örümceğin 9.25 metre (30 feet) uzunluğundaki bronz heykeli mutlaka görülmeli.

Kanada ve yerli galerileri (15 Haziran 2017’de açılmıştır) müzenin tarihinde Kanada ve yerli sanatının en büyük sergisine sahiptir. 

Eski yerli sanat objeleri ve Yeni Fransa dini sanatlarından, Group of Seven grubunun ve modern Inuit heykellerine kadar, devasa alan Kanada’daki sanat yolculuğunu kronolojik sırayla anlatıyor.

Avrupa ve Amerikan Galerileri, dördüncü yüzyılın sonlarından yirminci yüzyıla kadar resim, heykel ve dekoratif sanatları sergiliyor.

Çağdaş sanat gösterileri, her üç ila altı ayda bir, Kanada’da ve yurtdışında son otuz yılda yaratılan sanatla zengin ve çeşitli karşılaşmalar sunmak için değiştiriliyor. 

Özel sergiler yıl boyunca sunuluyor. 

Kanada Çağdaş Fotoğraf Müzesi de Kanada Ulusal Galerisi’nin tesislerinde ağırlanıyor.

Leave a Reply