Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Göçmen Vizesi

Kanada diplomatik pasaport (kırmızı), üst düzey memurlar için düzenlenen hususi pasaport (yeşil), hizmet pasaportu (gri) ve umuma mahsus pasaport (lacivert) hamili vatandaşlarımıza vize uygulamaktadır. Vize başvuruları Kanada’nın Ankara Büyükelçiliği’ne şahsen, posta yoluyla (kurye/kargo) ya da yetki verilmiş başka kişiler aracılığıyla yapılabilmektedir. İstanbul’daki Fahri Başkonsolosluk vize başvurularını kabul etmemektedir. Vize başvurularının seyahatten en az altı hafta önce yapılmasında fayda vardır. Ancak, ülkede altı aydan daha uzun bir süreyle ziyaretçi olarak bulunmak için sağlık muayenesi zorunluluğu vardır. Dolayısıyla bu hallerde vize başvurusunun gidiş tarihinden birkaç ay önce yapılmasında fayda görülmektedir. Diğer taraftan, resmi ve umuma mahsus pasaport hamili Kanada vatandaşları ülkemize giriş yaparken vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.

Kanada refah seviyesi yüksek olan ve göçmen olarak insanlara ikamet etme hakkı sunan ülkelerden biridir. Kanada’da uzun süreli ikamet etme yolu öncelikle göçmen olmaktır ve bunun için de Göçmenlik Başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Başvuru online platformda gerçekleşir, aksilik yaşanmadan gerçekleşen süreçte başvuruların sonuçlanması en geç 6 ay içerisinde olur. Oturma izni başvurusu yani göçmenlik başvurusu yapmak için, niteliğe yönelik yapılacak başvurunun kategorisine göre başvuru değişir. Göçmenlik Başvurusu sürecinde başvuru yapacak kişiye yardımcı olacak kişi ya da kurumun Kanada Hükümeti’nden alınmış, kişilere danışmanlık yapabileceğine yönelik sertifikaya sahip olması gerekmektedir.

Bu sertifika ICCRC (immigration consultants of canada regulatory council)’dir.

Kanada Göçmenlik Başvurusu, başvuracak kişinin pozisyonuna göre değişmektedir.

Express Entry: Çalışma amacıyla ikamet gerçekleştirecek kişilerin başvurması gereken kısımdır ve genel başvuruları kapsayıcı niteliktedir. Göçmen olarak Kanada’ya gelmek isteyen kişilerin genel olarak başvurdukları sistemdir. Bu sistem üzerinden kişiler niteliklerine göre puanlar almaktadırlar. Kişinin yaşı, eğitim seviyesi, iş tecrübesi, İngilizce dil yeterliliği puanlamada en yüksek puan getiren noktalardır. Express Entry’e Kanada içinden ya da dışından bu başvuruyu yapmak mümkündür. Kanada Göçmenlik Başvurusu için ilk adım Kanada’nın belirlediği resmi göçmenlik başvuru sitesinden online bir profil oluşturmaktır. Profil oluşturulurken kişinin niteliklerini anlatan gerçek ve kanıtlanabilir bilgilere yer verilmelidir. Burada başvuran kişiye niteliklere göre puanlar atanmakta ve dünyanın her yerinden başvuranlarla bir havuza düşülmekte havuzda kalma süresi ise 1 yıl olarak belirlenmektedir. Bunun sonucunda havuzdan belli puan almış ve Kanada Hükümeti tarafından belirlenmiş sayıdaki kişilere davet gönderilmektedir.

Davet mektubunun gelmesiyle birlikte artık kişi Express Entry’e başvuru yapma hakkı kazanmış olmaktadır. Kanada Göçmenlik Başvurusu aşamasında, profil oluştururken beyan edilmiş bilgilerin belgeleriyle birlikte kanıtlanması ve sisteme İngilizce ya da Fransızca olarak yüklenmesi gerekmektedir (referans kodu, kişisel bilgiler, iş deneyimi, pasaport bilgileri, yazılı iş teklifi, aile bilgileri).

Aile birleşmesi: Kan bağı olan yakınınızın Kanada’da oturma izni ya da göçmen olması gerekmektedir, başvuru yapacak kişiye sponsor olabilmelidir. Bunun koşulu ise Kanada Hükümeti koşullarına bağlı olarak asgari ücret alan biri, göçmenlik başvurusunda bulunacak kişiye sponsor olamaz. Yaklaşık olarak bir kişiye sponsor olunabilmesi için 40.000 dolara sahip olunduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Aile bireylerinden biri Kanada Vatandaşı ise, bu Kanada vatandaşının sponsor olabileceği kişiler ebeveynleri, eşi, çocuğu ve reşit olmamış kardeşi olarak sınırlandırılmıştır. Québec Eyaleti’nin Kanada Hükümeti ile bir anlaşması vardır. Québec’in dili Fransızcadır ve aynı zamanda Québec için gerçekleştirilecek göçmenlik işlemleri eyaletin kendi belirlediği kurallar dahilinde gerçekleşmektedir.

Eyalet Göçmenlik Adayları Kategorisi: Kanada’da bulunma zorunluluğu gerektiren ve başvuru yapacak kişinin, Kanada’nın ekonomik gücüne yardım edebilecek bir potansiyeli olup olmadığına bağlı olarak eyaletteki başvuru merkezlerinden gerçekleştirilen, göçmenlik işlemlerini kapsar ve daha çok iş ya da eğitim amaçlı gerçekleştirilmektedir.

Kendi İşini Yapan Kategorisi: Kanada Hükümeti’nin beklentisi, Kanada’nın kültürel ve spor aktivitelerine katkı yapabiliyor olmak, ülkeyi temsil edebilecek spor yeteneklerine sahip olmaktır. Bu kategoriye tarımla ilgilenmeyi düşünen ve Kanada’ya desteği bu yolla sağlayacağını düşünen kişiler başvurabilirler.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Girişimci Kategorisi: Yenilikçi bir fikre sahip olan kişilerin, iş fikriyle ilgili organizasyonlara katılıp onlardan onay almasıyla, bu organizasyonlarda başvuru yapacak kişinin kendisine yatırım yapacak destekleyici kişi ya da kurumlar bulması gerekmektedir. Bu şekilde girişimci kategorisinden başvuru gerçekleştirilebilir.

Yatırımcı göçmenlik programı: Net 10 milyon dolara sahip olduğunu kanıtlayan kişinin, İngilizce seviyesinin, eğitim seviyelerinin, iş deneyimlerinin yanında Kanada’ya yatırım yapması istenir ve beklenir.

Bir başka göçmenlik başvurusu niteliği, çocuk-hasta bakıcısı kategorisidir. Bu alandan başvurulduğu için çalışma olanağı kısıtlıdır ve istenen tecrübe en az 2 yıl alanda çalışılmış olunmasıdır.

Kanada Göçmenliği için puan getirisi olan noktalardan biri başvuran kişinin 30 yaşını geçmemiş olmasıdır. İngilizce dil bilgisinin IELTS ya da TCF üzerinden belirli seviyede olması gerekmektedir. Uluslararası geçerliliğe sahip olan dil sınavlarından alınan notlar, CLBS (Canadian Language Benchmarks System) üzerinden belirli bir nota dönüşecektir. Başvuru içinde puan artışı sağlayacak İngilizce’nin istenen seviyesi CLBS denkliği üzerinden minimum; listening 8, reading 7, speaking 7, writing 7 olmalıdır.