Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Halifax Fahri Başkonsolosumuz Ali Çınar ile Bir Röportaj Gerçekleştirdik


Sayın Ali Çınar, ne kadar zamandır Halifax Fahri Başkonsolosluğu görevini yürütüyorsunuz? Göreve gelişinizde Türkiye-Kanada ilişkileri bakımından özel bir yere sahip olmanız önemli bir neden olmalı. Üyelerimize ve okuyucularımıza Fahri Başkonsolos oluş öykünüzü kısaca anlatabilir misiniz lütfen?

21 Ağustos 2012 tarihinde Halifax Fahri Başkonsolosu olarak göreve atandım. 2011 yılı Mayıs ayında o dönemki Büyükelçimiz Sayın Rafet Akgün ve eşini, Nova Scotia Türk Derneği olarak her yıl düzenlediğimiz Türk gecesine katılmaları için Halifax’a davet etmiştik. Kendisinin Türk toplumu ile tanışma toplantısı sırasında vatandaşlarımızın çeşitli sorunları gündeme geldi. Kanada coğrafyasının büyüklüğü göz önüne alındığında, Halifax’ta yaşayan Türk vatandaşlarının Ottawa’da bulunan Türk Büyükelçiliği’ne işlerini halletmek için gidip gelmeleri, sorunlarını iletmeleri zaman alıyor ve maddi açıdan sıkıntı yaratıyordu. Sayın Büyükelçimiz bu sorunları büyük ölçüde gidermek için Montreal’de bulunan Fahri Başkonsolosluğunu Kanada geneline yayacağını, bunlardan birinin de Halifax’da bulunacağını söyledi. Bir davet için Ottawa’da bulunduğum sırada Sayın Büyükelçimizin beni Halifax Fahri Başkonsolosu olarak atamak istediği iletildi. Ben de teşekkür ederek onur duyacağımı bildirdim. Kanada ve Türk makamları arasındaki yazışmalardan sonra 21 Ağustos 2012 tarihinde atamam yapıldı. Sorumlu olduğum alanlar arasında; Nova Scotia, New Brunswick, Prince Edward Island ve Newfoundland and Labrador eyaletleri bulunmaktadır.

İki ülke arasındaki ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye-Kanada ilişkilerinin 1944 yılında başladığını görüyoruz. NATO, AGİT, OECD ve BM’de Batı Grubu üyelikleri ile G-20 çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri ilişkilerimizin önemli bir boyutunu oluşturmaktadır. Son dönemlerde karşılıklı olarak gerçekleşen üst düzey ziyaretlerde önemli bir artış gözlemlenmektedir. Bu kapsamda Senato Başkanı Noel Kinsella Ocak 2011’de, Uluslararası Ticaret Bakanı Ed Fast Ağustos 2013’te, Dışişleri Bakanı John Baird ise Eylül 2013’te Sayın TBMM Başkanımızın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir.

Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu ise Dışişleri Bakanlığı döneminde Ermeni teröristlerce şehit edilen Albay Altıkat anısına Ottawa’da dikilen anıtın açılışını yapmak üzere, Eylül 2012’de Kanada’yı ziyaret etmiştir. TBMM Türkiye-Kanada Dostluk Grubu Başkanı Sayın Sadık Badak başkanlığındaki heyetimiz ise Aralık 2013’te Kanada’yı ziyaret etmiştir.

Kanada ile son yıllarda konsolosluk ilişkilerimizde de önemli ilerlemeler sağlanmış, 2010 yılı Aralık ayında Toronto Başkonsolosluğumuz ile İstanbul’daki Kanada konsolosluğu faaliyete başlamıştır. Kanada konsolosluğu 2013 yılında Başkonsolosluk seviyesine yükseltilmiştir.

Türk Hava Yolları 2009 yılından itibaren İstanbul-Toronto, 2014 yılından ise itibaren İstanbul-Montreal seferlerine başlamıştır. 2012 yılı verilerine göre Kanada’dan Türkiye’ye 182.252 turist gelmiştir. 2015’in ilk 3 ayında ise geçen yıllara göre %10’luk bir artış olmuştur.

Çanakkale savaşlarının 100. yılı nedeni ile 18-21 Eylül 2015 tarihleri arasında Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenen törenler kapsamında, Kanada Newfoundland and Labrador eyaletinden bir heyet Sayın Vali Hamza Erkal’ı ziyaret etti. Newfoundland and Labrador Eyaletinin başkenti  St.John’s Belediye Meclis’i 29 Ekim’i  Türk Cumhuriyet Günü olarak kutlama kararı aldı. Aynı şekilde Nova Scotia eyaleti başkenti Halifax Belediye Meclisi’de bu doğrultuda bir karar almıştır. 29 Ekim tarihinde her iki şehirde de bayrağımız Türk toplumunun da katılımıyla belediye bahçesinde göndere çekilmektedir.

Türkiye’nin Halifax’ta bir Fahri Başkonsolosluk’a sahip olmasının öncelikli sebebi nedir? Özellikle bu bölge ile ülkemiz arasında geliştirilmesi hedeflenen ilişkiler daha çok hangi alanlarda cereyan ediyor?

Türkiye’nin Halifax’ta Fahri Başkonsolosluk açmasının öncelikli sebebi, Ottawa’da bulunan büyükelçiliğimizin Kanada’nın doğu bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızla daha kolay iletişim kurabilmesidir. Doğu bölgesindeki 4 eyalette yaşayan vatandaşlarımızın doğum ve vefat dâhil olmak üzere büyükelçilik ile temas etmeleri gereken konularda, büyükelçiliğimiz Fahri Başkonsolosluk vasıtası ile bu konulara daha çabuk hâkim olabilmektedir. Ayrıca vatandaşlarımız pasaport ve vekâletname dışındaki ihtiyaçlarını Ottawa’ya gitmeden Fahri Başkonsolosluk aracılığı ile halledebilmektedir. Vatandaşlarımız bu şekilde hem zamandan hem maddi açıdan tasarruf sağlamaktadır.

Diğer bir sebep ise bölgemizde iş yapmayı planlayan Türk işadamlarına bu bölgelerde yardımcı olmaktır. Fahri başkonsolosluğumuz girişimcilerimize ve yatırımcılarımıza bölgenin tanıtımı ve yerel makamlarla temas konularında yardımcı olmaktadır. Türkiye-Kanada arasındaki ticaretin gelişmesi için her iki tarafa gerekli bilgi aktarımını sağlamaktadır.

Gerek Kanadalıların, gerekse Kanada’da çeşitli konumlarda yaşayan Türklerin Fahri Başkonsolosluk’a en çok hangi hizmetler için başvuruları oluyor?

Kanada vatandaşları Fahri başkonsolosluğumuza genelde vize konularında bilgi almak üzere başvuruyorlar. Elektronik vize (e-vize) başvuru sistemini genelde bilmedikleri için kendilerine www.evisa.gov.tr üzerinden birkaç dakika içinde vizelerini alabileceklerini söylüyorum. Kısa süre sonra arayarak veya e-mail atarak sistemin mükemmel olduğunu belirtip teşekkür edenler oluyor.

Türk vatandaşlarında ise başvurular genelde pasaport, vekâletname ve askerlik başvuruları başta olmak üzere birçok konuda (oturum belgesi, adres değiştirme, iyi hal belgesi vs.) yapılmaktadır.

Dernek yöneticilerimiz ile sürekli iletişim halinde olduğunuzu, çeşitli projeler hakkında görüşmeleriniz olduğunu biliyoruz. Derneğimizin temel faaliyet alanı olan kültür ve eğitim konularında Fahri Başkonsolosluk olarak çalışmalarınız oluyor mu?

Kültür ve eğitim konularında vatandaşlarımızı bilgilendirerek onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Bazı öğrenciler ve aileleri buraya gelmek için karar vermeden önce bölge, yaşam, konaklama (aile yanı veya yurt)okulların kalitesi gibi konularda bilgi almak için bana yazıyorlar. Ben de kendilerini aydınlatacak şekilde bilgiler vererek yardımcı oluyorum. Ayrıca Türk Derneği eğitim dönemleri başlangıcında yeni öğrencileri bir araya getirip hem tanışmalarını sağlıyor hem de soru-cevap şeklinde tüm merak edilen konularda öğrencilerimize bilgi veriyor.

Derneğinizin bazı projelerini memnuniyetle takip ediyorum ve yardımcı olmak için bu projelere dâhil olmaya çalışıyorum. Kanada’da yaşayan Türklerin sorunları, Çanakkale savaşına katılmış milletlerin giydiği savaş üniformaları defilesinin Kanada’da (eyaletimiz dâhil) yapılması bu projelerden bazıları.

Ayrıca TRT’ye belgesel program yapan bir firma, tarihi bir konu üzerine belgesel yapmak için Fahri Başkonsolosluğumuzdan yardım rica etti.

Aralık ayında derneğimizin Başkan Yardımcısı Sayın Tamer Sozbir ile birlikte Kanada’ya akademik bir ziyaret için gelen Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldiniz. Bu ziyaretin amacı ve iki ülke arasında eğitim konularına sağlayacağı katkılar hakkında neler söylemek istersiniz?

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Sayın Muhterem Kurt başkanlığında ve Sayın Tamer Sozbir’in katılımıyla, Aralık 2015 başında şehrimizi ziyaret ederek Nova Scotia Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile görüştüler. Ben de hem tanışma hem de planlanan projeleri dinleme amacıyla bu toplantıda kendileri ile bir araya geldim. İki ülkenin eğitim sistemleri, eğitim görecek öğrenci sayısının artırılması, öğrencilerin karşılaştığı sorunlar ve memnun oldukları konular ele alınarak ‘en iyi’ ye ulaşmak amaçlandı. Öğrenciler tarafından bakıldığında aksaklık tespit edilen hususların giderilmesi, hedeflenen eğitim amacına ulaşmayı sağlayacaktır.

Nova Scotia’da yaşayan çok sayıda Türk öğrenci olduğunu biliyoruz. Son dönemde Türkiye ile Kanada arasında imzalanan Akademik Ortaklık Anlaşmaları sebebiyle kısa ya da uzun dönem lise programlarına katılan öğrencilerimiz kadar üniversite eğitimine orada devam eden öğrencilerimiz de mevcut. Sizce Türk öğrencileri Kanada’ya çeken en önemli faktörler nelerdir?

Burada okuyan öğrencilerimizle bir araya geldiğimde kendileri ile başta eğitimleri olmak üzere çeşitli konularda konuşup tartışıyoruz. Bu soruyu ben de onlara soruyorum. Neden burayı seçtiniz? Ön plana çıkan faktörler; İngilizceyi İngilizce konuşulan ülkede öğrenmek, iyi lise ve üniversitelerde eğitim almak, güvenli bir ortamda yaşamak, küçük bölgeler olmasından dolayı daha kolay yaşanabilir olması, insanların ve host ailelerin çok cana yakın olmaları, Nova Scotia eyaleti göçmen bakanlığının eğitimini burada tamamlayan öğrencilere belli kriterleri sağlamaları şartı ile Kanada vatandaşlığı imkânı sağlaması. Tüm bu faktörler öğrenci şehri olan Halifax’a ve çevre bölgelerdeki yerleşim merkezlerine gelen öğrenci sayısının artmasına katkıda bulunmaktadır.

Türk öğrencilerin Kanada’ya uyum sağlama konusunda başarısı hakkında ne söyleyebilirsiniz? Öte yandan, en çok hangi sebeplerle zorluklar yaşıyor ve sizden bu zorlukları yenme konusunda nasıl destek alıyorlar?

Dünyanın her yerinden eğitim almak için buraya gelen öğrenciler mevcut. Her ülke öğrencileri geldikleri ortama göre çeşitli adaptasyon sorunları yaşamaktadır ama gördüğüm kadarı ile Türk öğrencilerimiz bu sorunları asgari düzeyde atlatmaktadırlar. Öğrencilerimiz oldukça başarılılar ve çok kısa sürede sorunlarını gidermektirler. Yeni gelen ve İngilizceleri yeterli olmayan öğrenciler ilk başlarda İngilizceyi nasıl ve ne kadar sürede öğreneceklerinin tedirginliğini yaşamaktadırlar. Ama aldıkları kaliteli eğitim sayesinde çok kısa bir sürede bu sorunun üstesinden geliyorlar. Dersler dışında kendilerine sosyal çevre yaratarak pratik yapmalarını tavsiye ederim. Diğer bir sorun ise host aile problemleri oluyor. Öğrenciler ile yanlarında kaldıkları aileler bazen birbirlerine kolay alışamıyorlar, öğrenciler daha fazla özgürlük istiyor, aile ise kendilerine verilen sorumluluk gereği biraz daha katı olabiliyor ama bu çözümü olmayan sorun değil. Öğrencilerimiz geldikleri aracı kurumların koordinatörlerini arayarak aile değişimi talep edebilirler. ‘Homesick’ dediğimiz diğer bir sorun ise aile, ülke, arkadaş özlemi oluyor ve bu sorunun çözümü için de sosyalleşme şart. Yeni arkadaşlar edinip onlarla sıkça vakit geçirmek bu durumun tek çözümü ve ben de kendilerine zaten bunları tavsiye ediyorum. Genel olarak çok az öğrencimiz bu sorunları yaşamaktadır, yaşayanlar ise kısa sürede üstesinden gelmektedirler.

Son yıllarda Kanada ile Türkiye arasındaki akademik işbirliklerinin, Kanada’nın farklı eyaletlerinden Milli Eğitim Bakanlıkları’nın Kanada eğitim sistemini Türkiye’ye taşıyan eğitim kurumları açma faaliyetlerine dönüştüğünü memnuniyetle takip ediyoruz. Bunların ilki, İstanbul’da iki şubeye sahip Kanada Anaokulları ile ilk adımı atılan Kanada Okulları projesi. Siz Kanada eğitim sisteminin Türkiye’ye gelişi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu gelişme ülkemizde yetişen çocuklara ne gibi artılar sağlayacaktır?

Kanada Eğitim Sisteminin Türkiye’ye taşınması memnuniyet verici. Bu eğitim sistemini Türkiye’de alan öğrenciler Kanada’ya geldiklerinde eğitimlerine hiçbir adaptasyon sorunu yaşamadan devam etmektedir. İstanbul’daki iki şubenin çoğaltılması ve Türkiye geneline yayılması daha çok öğrencimizin bu eğitim sistemini almasına yardımcı olacaktır.

Bu röportaj imkânını sağladığınız için çok teşekkür ederim. Umarım Türkiye’den buraya gelmek isteyen öğrencilerimiz faydalı olabilmişimdir. Buraya gelen öğrencilerimiz her türlü sorunlarında ve yardım ihtiyaçlarında bana ali.cinar@mfa.gov.tr  adresinden ulaşabilirler.

Sizleri de başarılı çalışmalarınızdan ötürü tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim.

          Ali ÇINAR

     Fahri Başkonsolos