Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Halifax Fahri Başkonsolosumuz Ali Çınar ile Görüştük

Kanada Kültür ve Eğitim Derneği olarak, Halifax Fahri Başkonsolosumuz Ali Vehbi Çınar Bey ile görüşme imkânı bulduk. Toplantımızdan notlara geçmeden önce, görüşmeyi derneğimiz adına gerçekleştiren Gonca Gök ve Derya Berberoğlu’na teşekkür ediyoruz.

Kanada ile her alandaki bağlarımızın her gün daha da güçlendiği şu dönemde, bu güzel ülkedeki temsilimiz de gitgide daha da sağlam temeller üzerinde yükseliyor. Kanada’da ülkemizi en iyi şekilde temsil eden isimlerden, Halifax Fahri Başkonsolosumuz Ali Vehbi Çınar Bey’le görüşmemiz, özellikle eğitim alanında birinci ağızdan önemli bilgilere ulaşmamıza vesile oldu.

İstanbul ziyareti sırasında görüşme şansını yakaladığımız Çınar, Fahri Başkonsolosluk görevini yürüttüğü Halifax’ta 350 kadar Türk öğrencinin eğitim gördüğünü belirtirken, bu 350 öğrenci için 3 Türk lokantası ve 1 de Türk marketinin hizmet verdiğini söyledi. Öğrenciler için Kanada’da yaşamla ilgili çeşitli konularda oryantasyonlar verildiğini, küçük ama bir o kadar da sosyal bir ortama sahip olduklarını, özellikle bu bölgede deniz mahsulleriyle ilgili çok güzel restoranlar bulunduğunu ifade eden Ali Bey, Kanada’daki Türk vatandaşlarımızın kendisiyle iletişime geçebileceklerini, her konuda yardım etmeye çalışacağını tekrarlıyor:

Fahri Başkonsolosluklarımız, Türk vatandaşlarımıza yardıma hazır

“İstanbul’dan bazı aileler benim numarama ulaştıktan sonra çocukları için direkt benimle iletişime geçtiler. Aslında fahri konsolosluktan velilerimizin çoğunun haberi yok ama benimle oradan direkt iletişime geçebilirler. Siz de herhangi bir sıkıntınızda lütfen benimle iletişime geçmekten çekinmeyin ve velilerinizi bu hususta bilgilendirin.” diyerek bu konudaki hassasiyetini ortaya koyan Çınar, senede 2 defa Türkiye ziyareti gerçekleştirdiğini, programının bakanlıklardaki görüşmelerine ve davetlere göre değişmekle birlikte, genellikle eylül ve şubat dönemlerini tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye’deki toplantılarının önemli gündem maddelerinden birinin her zaman için eğitim olduğunu, öğrencilerimizin gelecekleri ve beklentileri üzerine uzun görüşmeler yaptıklarını vurgulayan Ali Bey’e bizlere zaman ayırdığı için Kanada Kültür ve Eğitim Derneği olarak çok teşekkür ediyor, gelecekteki çalışmalarında da üstün başarılar diliyoruz.