Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Kanada Hükümetinden Rahatlatıcı Haber; Türkiye’ye Yönelik Seyehat Kısıtlaması Kaldırıldı

Kanada Hükümeti’nin resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre 13.08.2016 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, Kanada vatandaşlarının Türkiye’ye seyahat kısıtlaması kaldırıldı.

Kanada Kültür ve Eğitim Derneği olarak Kanada’nın Türkiye Büyükelçisi Sn John Holmes’e seyahat kısıtlamasının kaldırılması yönündeki taleplerimizi bildirdiğimiz görüşmeler sonuç verdi ve dün akşam saatlerinde Kanada vatandaşlarının Türkiye’ye seyahat etmelerinde bir engel kalmadığı yönündeki duyuru, resmi ağızlardan yapıldı. Son olarak geçtiğimiz hafta bir araya geldiğimiz Sn Büyükelçi ve Kanada’nın İstanbul Başkonsolosu Sn Ulric Shannon ‘Türkiye’ye güveniyoruz’ mesajı vermişlerdi. Bu açıklamanın ardından gelen seyahat kısıtlamasının kalkması haberi, ülkemizi ziyaret etmek isteyen Kanadalı turistler ve yeni eğitim döneminin yaklaşmasıyla ülkemizde görev alacak olan Kanadalı eğitimciler açısından son derece memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Kanada Kültür ve Eğitim Derneği olarak Türkiye ile Kanada arasındaki ilişkilerin gelişmesi adına yürüttüğümüz yoğun çalışmalar, kültür ve eğitim alanında giderek artan bağların gelişmesine yol açıyor. Son yıllarda iki ülke arasında imzalanan eğitim işbirliği anlaşmaları sayesinde ülkemizden eğitim almak için Kanada’ya giden öğrencilerin sayısı artarken, Kanada Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye’de eğitim alanında yaptığı girişimler de her iki ülke eğitimcileri arasında çok daha yakın ilişkiler inşa edilmesini sağladı. Dernek olarak, Türkiye ile Kanada arasında kültür ve eğitim başta olmak üzere her alanda ilişkilerin artarak devamı için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Seyahat kısıtlamasının kalkması ile ilgili bilgiye Kanada Hükümeti’nin resmi sitesinden ulaşılabilir: https://travel.gc.ca/destinations/turkey