Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Kanada Mutfağı

Kanada mutfağının ne gibi lezzetlerden oluştuğu hakkında bilgi sahibi değilsek, dergimizin önceki sayfalarında yer alan bilgiler ışığında tahmin yürütmeye çalışabiliriz. Bildiklerimizi bir gözden geçirelim.

 

Ülkenin hemen her yanı denizlerle çevrili. Bu da bize soğuk sularında birbirinden lezzetli deniz ürünlerine ve balık çeşitlerine ev sahipliği yaptığı hakkında iyi bir ipucu veriyor.

Kanada’da farklı etnik kültürler bir arada bir arada, barış içinde yaşıyor. İşte dünyanın hemen her köşesinden en özel tatları bulabileceğimizin ve hatta farklı mutfakların kaynaşmasıyla doğan füzyon lezzetleri de deneyimleyebileceğimizin kanıtı!

Kanada’nın çeşitli bölgelerinde değişik yeme-içme alışkanlıkları olduğundan bahsedebiliriz. Deniz kıyılarında tahmin ettiğimiz gibi deniz ürünleri ve zeytinyağı kullanılan yemekler yapılırken, iç kısımlara doğru gidildikçe kırmızı et ve tavuk ile ayçiçek yağı ile yapılan yemeklerin daha çok tüketildiğini görüyoruz. Peynir çeşitleri ise bahsetmeden geçilmeyecek kadar çok. Hepsi son derece kaliteli olan peynirler arasında Kanadalılar’ın en çok rağbet ettiği ise çedar (cheddar).

Geleneksel bir Kanada sofrasında en sık rastlanan lezzetler av etleri ve balığın yanında bezelye çorbası, farklı cinste etlerin bir araya getirilmesiyle yapılan bir tart olan ‘cipaille’, kızarmış tavşan ve fırında keklik bulunuyor. Balıklardan somon, morina, göl balığı ve turna balığı en bol tüketilenleri.

Quebec’te hakim olan Fransız kültürü doğal olarak kendini yeme-içme alışkanlıklarında da gösteriyor. En ünlü yemeklerinden biri olan ‘poutine’ soslu ve peynirli patates kızartması ve oldukça lezzetli. İlk kez 1950’lerde Quebec’te yapılmış. Etli bir çeşit börek olan ‘tourtières’ Fransa’da olduğu gibi burada da oldukça popüler. Patatesten elde edilen bir çeşit nişantasız hamurla kaplanan etli ya da tavuklu bir başka börek çeşidi olan ‘rapie pie’ (paté à la rapure) ise Kanada’da sevilen Fransız lezzetlerinden bir diğeri.

Quebec ayrıca Kanada’nın simgesi Maple (Akçaağaç) Şurubu’nun da bir numaralı üreticisi.

Kıyılara doğru gidip deniz kenarındaki yerleşim yerlerini ziyaret ettiğinizde, ülkemizde oldukça pahalı olan istakozun haşlanmış, ızgara yapılmış, bütün ya da parçalanmış olarak birçok farklı sunumuna oldukça ekonomik fiyatlarla ulaşmanız mümkün,  mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Kanada’ya ilk kez gidecek olanlar için kısa bir özetle toparlayacak olursak, işte kaçırmamanız gereken lezzetler:

Maple (Akçaağaç) Şurubu:
Akçaağaçtan elde edilen özsuyun dönüştüğü bu olağanüstü lezzet Kanada’nın en özel simgesi. Ağacın güzel yaprağı Kanada bayrağında da ulusal bir övünç kaynağı olarak yerini alır. Dünyadaki en büyük Maple Şurubu üreticisi olan Kanada’nın her köşesinde bu muhteşem lezzetle tatlandırılmış kreplere ve waffle’lara rastlamanız mümkün.

Nanaimo Bar / Çikolata Kalıpları:
Bu efsanevi pişirilmeye gerek olmadan yapılan tatlı, bisküvi kırıntıları, hindistan cevizi, ceviz, vanilya, krema ve çikolatadan elde ediliyor. Fıstık ezmeli ve naneli çikolatalı gibi farklı çeşitleriyle Nanaimo Bar’lar, ülkede en çok tüketilen tatlılardan.

Butter Tart / Tereyağlı Tart:
Klasik Kanada tatlısı denince ilk akla gelen Butter Tart olmalı. Tereyağı, şeker, şurup ve yumurtayla elde edilen temel bir hamurdan yapılan tartın içi yine ve daha çok tereyağlı, üzümlü, fındıklı, cevizli ve türlü yemişli leziz bir harçla doldurulur. Damak tadınıza göre her ne katarsanız katın daima güzel sonu veren, sizi hiç hayal kırıklığına uğratmayan, yedikçe yediren bir tattır. Bu kadar detaya girmişken denemek isteyenler için tarifini de verelim.

Butter Tart Hamuru

375 gr un

1/4 çay kaşığı tuz

60 ml soğuk tereyağı, küpler halinde kesilmiş

60 ml tereyağı

1 yumurta sarısı

1 çay kaşığı sirke

Buzlu su

Dolgu malzemesi

125 ml esmer şeker

125 ml mısır şurubu

1 yumurta

30 ml yumuşak tereyağı

1 çay kaşığı vanilya

1 çay kaşığı sirke

1 tutam tuz,

60 ml fındık, ceviz kuru üzüm, kuru meyveler, vs

Hamurun Hazırlanışı

Büyük bir kapta unu tuzla karıştırın. Elinize 2 çatal alarak tereyağı parçalarını karışıma eklemeye başlayın, ancak birbirlerine yapışmamalarına, kırıntı gibi ufalanmış unlu bir karışım elde etmeye çalışın.

Yumurta sarısı ve sirkeyi ayrı bir kapta karıştırın, 75 ml’lik likit elde etmeye yetecek kadar buzlu su ilave edin. Unlu karışımı likit karışımın üzerine serperek eklemeye başlayın, çatalla karıştırarak bütün bir hamur elde edin. Tepsiye yerleştirdiğiniz hamuru, üzerine streç filmle kapatarak 1 saat boyunca buzdolabında soğutun.

Dolgunun Hazırlanışı

Esmer şeker, mısır şurubu, yumurta, tereyağı, vanilya, sirke ve tuzu bir kapta iyice karıştırın ve bir kenarda beklemeye alın.

Hafifçe unlanmış tezgahta hamuru 3 mm. kalınlığında açın. 10 cm’lik hamur kesme kalıplarıyla 12 adet yuvarlak kesin. Her birini 7×3 cm boyutundaki muffin kalıplarına yerleştirin. Dolgu malzemesiyle kalıpların 2/3’ünü doldurun.

230 C derece fırında yalnızca alttan ısı vererek, hamur altın sarısı olana kadar, yaklaşık 12 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra 1 dakika kadar telde bekletin. Metal spatula ile kalıpların içindeki tartları kenarlarından oynatarak çıkarın ve soğumak üzere tele alın.