Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Kanada Pasifik Ticaret Anlaşmasını İmzaladı, İşçi Sendikaları ve Otomotiv Üreticileri Ayağa Kalktı!

Kanada Hükumeti Salı günü yaptığı açıklamada, NAFTA üzerindeki şüphelerin devam etmesine rağmen ihracatı çeşitlendirmek ve arttırmak için, belirlenen şartların sağlanması koşulunda 11 üyeli Asya- Pasifik ticaret anlaşması imzalayacağını belirtti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Davos Dünya Ekonomik Forumu’ndaki gazetecilere verdiği röportajda, ticari gelişmelerin bizzat kendisi için ne kadar önemli bir hale geldiğini gösteren, gelişmiş bir anlaşmaya imza attıklarını söyledi.

Ancak işçi sendikalarını ve otomobil parçaları üreticilerini temsil eden bir grup sözcü bu anlaşmanın büyük işten çıkarmalara neden olacağını belirtti.

 

Kanada’nın ticaret yetkilileri, kendi kültür endüstrilerinin korunması konusundaki ısrarcı tavırların ve bu hususta oluşabilecek zorlukların üstesinden gelebilmek için Tokyo’daki bir toplantıdan önce nihai bir metin imzaladılar.

Anlaşma ile endişeye sebep olan fikri mülkiyet ve yatırım anlaşmazlığı gibi hükümlerin askıya alınmasına karar verildi. Ticaret Bakanı François- Philippe Champagne bu anlaşma ile ilk kez Japonya’nın otomotiv pazarına tam erişim sağlayabileceklerini söyledi. ‘’Çok çeşitlilik Kanada’nın simgesi, ticaret için de yeni pazar alanları açarak çeşitliliği arttırmalıyız.’’ diyerek fikirlerini ilk kez Toronto’da Kanadalı gazeteciler ile paylaştı.

Kanada’nın anlaşmada yer alan bir bölüme itiraz etmesi üzerine geçtiğimiz Kasım ayında yapılan görüşmelerde oluşan karışıklıklar sona erdi ve Trudeau Japonya’nın Başbakanı ile anlaşmanın nasıl sağlanabileceği konusunda fikir birliğine vardıklarını belirtti.

Bu gelişme, ABD Başkanı Donald Trump’ın defalarca çıkmakla tehdit ettiği Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın görüşüldüğü son gün duyuruldu.

Unifor özel sektör sendikası ve Kanada Otomotiv Parçaları Üreticileri Birliği Champagne hakkında şikayette bulundular. Çünkü Champagne bu hafta başında yapılan toplantılarda anlaşmanın imzalanacağına karar verildiğine dair hiçbir açıklamada bulunmadı ve temsilcileri uyarmadı.

Unifor Başkanı Jerry Dias Kanada’nın Kuzey Amerika’daki otomotiv parça ve ürün içeriğini %62,5 yüzdesinden arttırmak için ABD’nin NAFTA’daki talepleriyle karşı karşıya kaldıkları bir zamanda yeni TPP anlaşmasının yapılmasını ve en çok otuz beş parça içeren gümrüksüz ithalat işlemlerine izin verebileceklerini söyledi. Bu anlaşmanın Asya ülkeleri tarafından daha ucuz parçaların daha fazla kullanılmasını sağlayarak yerli sanayide tahribata neden olacağını da sözlerine ekledi. Dias ‘’Basit bir gerçek, TPP’nin Montreal’de NAFTA toplantısında yaşananları tamamen baltalamış olduğu gerçeğidir’’ diye belirtti.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-trade-tpp-japan-canada/canada-to-sign-pacific-trade-deal-labor-and-auto-sectors-fume-idUSKBN1FC1R9

Leave a Reply