Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Kanada’da ‘G1 Testi’ Artık Türkçe Olarak Yapılabilecek

Kanada’da ehliyet değişimi için zorunlu olan ‘G1 Testi’ artık Türkçe de yapılabilecek.

2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Kanada’nın Ontario Eyaleti’nde mukim vatandaşlarımız, sınav merkezlerinde herhangi bir ek ücret ödemeden yazılı sınava Türkçe olarak girebilecekler.

T.C. Ottawa Büyükelçiliği ve Başkanlığımızın girişimleriyle sahip oldukları Türk ehliyetlerini Kanada’da geçerli bir ehliyete dönüştürmek isteyenlerin geçmek zorunda oldukları G1 Testi için sunulan dil seçenekleri arasına Türkçe de eklendi. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Kanada’nın Ontario Eyaleti’nde mukim vatandaşlarımız, sınav merkezlerinde herhangi bir ek ücret ödemeden yazılı sınava Türkçe olarak girebilecekler.

Kanada’ya yeni giden vatandaşlarımız Türkiye’den aldıkları ehliyetlerini 6 ay süre ile sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorlar. Bu süre içerisinde Türk ehliyetlerini Kanada’da geçerli bir ehliyete dönüştürmek isteyen vatandaşlarımız ise yazılı bir trafik sınavına (G1 test) girmeleri ve bu sınavdan başarılı olmaları gerekiyor. Bu süre zarfında ehliyetlerini Kanada ehliyetinde dönüştürmeyen vatandaşlarımızın ise yeni bir başvuru yaparak ehliyet almaları, yani hem yazılı hem uygulamalı trafik sınavlarına girmeleri gerekiyor.

23 farklı dilde yapılan bu sınavda (G1 test) Türkçe, sınav dilleri arasında yer almadığı için vatandaşlarımız çeşitli mağduriyetler yaşıyordu.

Vatandaşlarımız trafik kurallarını bilmelerine karşın, sınav dilleri arasında Türkçe olmadığı için İngilizce’ye/Fransızca’ya da hemen hâkim olunamadığı için sınavda başarısız olabilmekteydi. Bazı vatandaşlarımız da bir çevirmen ile birlikte sınava girebilmekte, ayrıca masraf yapmakta ve sınavda çeviri ile geçen zaman nedeniyle sınavı zamanında tamamlayamamaları söz konusu olabilmekteydi. 

Vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldıkları bu mağduriyetleri değerlendirerek harekete geçen T.C. Ottawa Büyükelçiliğimizin girişimleri ve Başkanlığımızın destekleri meyvelerini vermiş ve Başkanlığımızca finanse edilen bir proje çerçevesinde ehliyet sınavlarının Türkçe olarak düzenlenmesi sağlanmıştır. Böylelikle Ontario Eyaleti’nde 23 dilde yapılmakta olan “G1” yazılı sınavına Türkçe de eklenmiştir. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Kanada’da yaşayan vatandaşlarımız, sınav merkezlerinde herhangi bir ek ücret ödemeden yazılı sınava Türkçe olarak girebileceklerdir.

Vatandaşlarımız detaylı bilgilere https://drivetest.ca/tests/knowledge-tests.html internet adresinden ulaşabilirler.

Leave a Reply