Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Kanadalı Müslümanlar Minnettarlıkla Ramazanı Geçiriyorlar

Şiddet ve acının çok fazla yaşandığı bir dünyada Kanada’daki Müslümanlar, Ramazan ayını huzurla geçiriyorlar ama bir yandan da üzüntü duyuyorlar.

Yeryüzündeki masum insanların sürekli acı çektiğini şu anda var olduğumuz Dünya’da görüyoruz. Bunların en trajik örnekleri arasında bulunan Suriye, Myanmar (Burma), Filistin, Afganistan ve Yemen gibi yerlerdeki masum insanlar sürekli acı çekiyor. Ayrıca Londra, Manchester’daki masum insanların ölümünden ve yaralanmasından duyduğumuz acı anlatılamaz.

Kanada’da yaşayan Müslüman halkın ise duyduğu minnettarlık tartışmasız dünyanın en iyi ülkesinde yaşıyor olmalarından kaynaklanıyor. Bunun nedeni ise din ve ifade özgürlüğü, demokratik haklar, hukukun üstünlüğü, diğer Kanadalı’ların davranışları,  hükümetin hoşgörüsü, güvenliği ve ülkenin verdiği fırsatlardandır. Ayrıca Kanada, üst düzey eğitim ve tıbbi sistemler, ekonomik fırsatlar ve yaşlılık güvencesi içeren bir sosyal hizmetler ağı sunuyor. Bunun yanı sıra işsiz ve sağlık sorunları olan insanlara yardım da sunuyor.

Kanada mükemmel olmasa bile birçok farklı halkı içinde barındırıyor. Dahası Kanada mültecilere ev sahipliği yapıyor ve Kanada’da cinsiyet, din veya etnik kökene dayalı ayrım yapılmıyor.

Kanadalılar birbirlerini oldukları gibi kabul ediyorlar ve birbirlerine saygı duyuyorlar. Başbakan Justin Trudeau hükümeti, yerli halktan Suriye’nin son mültecilerine kadar tüm herkesin Kanada’yı kendi ülkeleri gibi görmelerini ve onların katkılarıyla zenginleştiğini onlara hissettirmek istiyor.

Trudeau şöyle bir mesajla Ramazan ayını memnuniyetle karşıladığını gösteriyor: “Ramazan, Müslüman ailelerin iftar yemeği için bir araya gelip dua etmeleri ve birbirleriyle paylaşımda bulunma zamanıdır.” dedi.

Sözlerine devam eden Trudeau  “Konfederasyonun 150. yıldönümünü kutladığımız gibi, bu yılı Kanada’yı yaşamak için harika bir yer haline getiren birçok kültürü, gelenekleri ve inançları onurlandırmak için bir fırsat olarak görelim. Müslüman Kanadalılar Kanada’yı bugünün güçlü, çeşitlilik arz eden ve kapsayıcı bir ülkesi haline getirmeye yardımcı oluyorlar. ”

Başbakan, baş misafir olarak Müslüman Parlamento üyeleri ile birlikte bir iftara katıldı. Kanada’daki 35 milyon insanın 1.5 milyonu Müslüman vatandaştan oluşuyor. Hatta federal kabinede iki tane Müslüman yer alıyor. Bir tanesi kadın diğeri ise eski Somali mültecisi ve şimdilerde ise göç bakanlığı yapan bir Müslüman.

Bu yıl ilk defa Ontario Vali Vekili, Toronto’da bir Ramazan iftarına ev sahipliği yaptı. Vali Vekili Elizabeth Dowsdeswell şunları söyledi: “Düşünceli ve barışçıl bir katılım, geleceğe ve dünya mirasımıza armağan olsun.” “Pek çok ilerlemeye rağmen, tarihimizin ve bugünkü durumumuzun eksik olan noktalarını incelemekten çekinmemeliyiz … Geçen Temmuz ayında yapılan anket gibi Ontario’da İslamofobi salgınının bulunduğunu tespit edildi. Brampton Belediye Başkanı’nın geçen Mart ayında yaptığı konuşmada dua etmenin ve okullardaki nefret söylemlerinin halkımızı kötü etkileyeceğinden bahsetti. Mississauga’da yaşayan İbrahim Hindy bir ölüm tehditi aldı. Bu gibi olayların hepsi önyargıdan oluşan ve utanç veren olaylardır. ” diye belirtti.

“Müslüman Kanadalılara yönelik herhangi bir saldırı, İslam için tüm Kanadalılara yapılan bir saldırıdır. Böyle bir saldırı Kanada’nın başlıca dinlerinden biri olarak gurur verici bir geçmişi olan Müslümanlar için yaralayıcıdır” dedi.

Ontario yasama organı, federal Avam Kamarası gibi İslamofobiyi kınayan bir kararı oybirliği ile kabul etti. Şimdi Ontario, sistemik ırkçılığı hedef alan ve ırk eşitliklerini destekleyen yasaları onayladı.

Kanada Post, Kanada’nın inançlarını ve kültürlerini kutlamanın bir parçası olarak ilk kutu pullarını geçen ay yayınlamıştı. Bu yıl ise geleneksel Noel pulları ile birlikte Yahudi Hanuka ve Hindu Diwali için pullar çıkartıyorlar. Kanadalı Müslümanlar kendi ülkelerine bireysel ve topluluk olarak yardımda bulunuyorlar. Kanadalı Müslümanlar hastaneler ve üniversiteler gibi kurumlara yardım ediyorlar. Bununla birlikte Kanada’da yaşayan tüm din adamlarına hizmet etmek için inançlı Kanadalı’larla birlikte çalışıyorlar.

Kanada’ya ilk geldiğimde başkentte bir cami ve İmam yoktu. Bu yüzden Müslümanlar, onları memnuniyetle karşılayan bir kilisede dua ediyorlardı. Daha sonra yanına bir cami inşa ettiler ve kiliseye gelen misafirlerle olan ilişkileri o kadar samimiydi ki kilise satılık hale getirildiğinde kilise cemaati onu geliştiriciler veya diğer müşteriler yerine Müslüman bir organizasyona sattı.

Şimdi Ottawa’da topluluk büyüdükçe düzinelerce imam yaşamaya başladı ve birçok cami inşa edildi. Ottawa Müslüman Derneği, İslam Bakım Vakfı Assunah Müslüman Derneği, Ottawa İslam Merkezi, Sanad Kolektifi, Kanada Türkiye Derneği, Ottawa Üniversitesi Müslüman Öğrenci Derneği ve Carleton Üniversitesi Müslüman Öğrenciler Derneği olmak üzere sekiz kuruluş bu sene ücretsiz iftar yemeği veriyor.

Dört yıldan beri Shia Abudhat Ghaffari camiisinde iftar yemeği veriliyor ve Sunni’ler davet ediliyor. Hatta iftara gelenler Sunni imamın arkasında dua ediyorlar. İki yıldır Ottawa Müslüman Derneği’nin düzenlediği iftar yemeğinde Şii’ler ve Şii imamlar ağırlanıyor.

Çeşitli Müslümanlar, Müslüman organizasyonlar ve dost canlısı Kanadalılar dünya çapında muhtaç olan ve yardıma ihtiyacı olan farklı inançlardan insanlara yardım etmek için birlikte çalışıyorlar. Kanadalı Müslümanlar minnettar oldukları ve gayretli bir şekilde oruç tuttukları kutsanmış bir ay geçiriyorlar.

Kaynak:http://www.huffingtonpost.ca/mohammed-azhar-ali-khan/canadian-muslims-ramadan_b_17090094.html