Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Kanada’nın Grand Prix Final Sporcuları

Kanadalı artistik patinaj sporcuları bizleri kendilerine hayran bırakmaya devam ediyorlar!

Kanada, Fransa’nın Marseille kentinde gerçekleşecek olan Grand Prix finallerine en güçlü takımını yolluyor.

Kanada yarışlara ilk kez dört farklı kategoride patenciyle katılacak. Bilindiği gibi, Grand Prix sezonunda her disiplin üst altı seviyeye ayrılıyor.

2009-2010 sezonunda yarışmaya katılan Joannie Rochette kadar iyi olan Kanadalı patenci Kaetlyn Osmond, başarılarıyla Kanada’nın kadın patenindeki kuraklığını bitireceğinin sinyallerini veriyor.

21 yıl önce gerçekleştirilen Grand Prix Final açılış töreninden beri, Kanada ilk kez tüm etkinliklere katılan üçüncü ülke olacak (1995-1996 sezonundan önce ismi Champions Series Final idi). Bu özelliğe sahip diğer ikisi ülke ise Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri.

Rusya’nın Grand Prix Finallerinde madalya alma açısından lider olması şaşırtıcı pek de değil. Toplamda 75 madalyaya sahip olan Rusya’nın kazandığı madalyaların 28’i altın. ABD ise 37 madalya ile ikinci sırada yer alıyor; bu 37 madalyanın 12’si altın. Kanada ise toplamda 29 madalyayla üçüncü sırada yer alıyor. Bu madalyaların 11’i altın, 13’ü gümüş ve 5’i bronz.

Kanada’nın kazandığı madalyalardan 10 tanesini bu yıl Marseille’de yer alacak patenciler kazandırdı. Patrick Chan, TessaVirtue – Scott Moir ve Meagan Duhamesh ve Eric Radford üç altın, altı gümüş ve bir bronz madalya ile Kanada’yı en iyi şekilde teslim etti.

Bu yılki yarışmada Kanada’ya yeni madalyalar kazandırmayı hedefleyen sporcular çok heyecanlılar. Onlara heyecanlarını anlatmaları için bir mail yollandı ve şu soruldu ‘Grand Prix Final’a dört disiplinde katılacak ilk Kanadalı takım olduğunuz için tarih yazıyorsunuz. Bu etkinlikte Kanada adına yarışmak size ne ifade ediyor?’

Cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Tessa Virtue & Scott Moir (Buz Dansı)

Daha Önceki Katılımları

 • Turin 2007-08 — 4.sırada
 • Tokyo 2009-10 —Gümüş
 • Quebec City 2011-12 — Gümüş
 • Sochi 2012-13 — Gümüş
 • Fukuoka 2013-14 — Gümüş

Pj Tahmini:Altın

Tessa: “Grand Prix Final ’da Kanada’nın sürpriz bir şekilde yer almasından çok gurur duyuyoruz. Takım arkadaşlarımızın Marseille’de desteklemesini dört gözle bekliyoruz.  Kış serisinin en önemli etkinliği ve dünyanın en iyilerine karşı kendimizi ölçebileceğimiz değerli bir olay.”

Kaetlyn Osmond (kadınlar)

Daha Önceki Katılımları Yok

Pj Tahmini: Podyum Sonu

Kaetlyn: “Kanada adına Grand Prix finallerinde yarışmak çok heyecan verici. Çünkü bunun anlamı en iyi patencilere karşı yarışma imkânım olacak. Ayrıca Kanada takımı, gücünü Dünya Şampiyonası ve Olimpiyatlar için göstermiş olacak.”

Patrick Chan (erkekler)

Daha Önceki Katılımları

 • Turin 2007-08 —  5.sıra
 • Goyang 2008-09 — 5.sıra
 • Beijing 2010-11 —  Altın
 • Quebec City 2011-12 —  Altın
 • Sochi 2012-13 — Bronz
 • Fukuoka 2013-14 — Gümüş
 • Barcelona 2015-16 —  4.sıra

Pj Tahmini: Podyum Sonu

Patrick: “ Grand Prix finallerinde yer almak benim hayatıma ve takımıma yeni bir boyut kazandıracak. Dengeli, birbirine bağlı bir takımda yer almak ve uluslararası düzeyde Kanada’yı en üst seviyede temsil etmek benim için çok büyük bir onur.”

Meagan Duhamel & Eric Radford (çiftler)

Daha Önceki Katılımları

 • Quebec City 2011-12 — 5.sıra
 • Sochi 2012-13 — 4.sıra
 • Fukuoka 2013-14 —  5.sıra
 • Barcelona 2014-15 — Altın
 • Barcelona 2015-16 — Gümüş

Pj Tahmini: Altın

Meagan: “Bu yılki Grand Prix finallerinde Kanada için yarışmak ayrıca özel çünkü Kanada ilk kez her disiplinde yarışmaya katılacak ve bu tarihi olayın bir bölümünde yer alacağım. Kaetlyn, Patrick, Tessa, Scott ve Eric ve ben yarışıyoruz ve yıllardır beraberiz. Aynı zamanda çok özel bir bağımız var çünkü Sochi ’deki olimpiyatlarda gümüş madalyayı beraber kazandık. Harika takım arkadaşlarıyla böyle güzel bir tecrübeyi elde etmiş olmaktan çok mutluluk duyuyorum.”

Eric: “Grand Prix finallerinde yarışıyor olmak çok özel bir imkân ama bu sefer daha da heyecan verici. Çünkü bu yıl ilk kez en büyük takıma sahibiz. Arkadaşlarımı desteklemeyi dört gözle bekliyorum!”

Julianne Seguin and Charlie Bilodeau (çiftler)

Daha Önceki Katılımları

 • Barcelona 2015-16 —4.sıra

Pj Tahmini:  Kişisel Olarak En İyisi

Charlie: “Bir şeylerin parçası olmak her zaman çok özel bir durum, özellikle de ilk kez gerçekleşecek olan Kanada artistik patinaj için tarihi bir anın içinde de yer almak. Burası birçok efsanenin ortaya çıktığı bir yer.”