Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

KANADA’NIN İLK ARCTIC ÜNİVERSİTESİ BU SONBAHAR EĞİTİME BAŞLIYOR 

Dünyanın bir Kuzey Kutbu ülkesi olup üniversitesi olmayan tek ülkesi, çok yakında üç tanesine birden sahip olabilir. 
 
Kanada’nın üç bölgesinin sakinlerine yüksek öğrenim için daha iyi bir şans vermek üzere yapılan planlara bakılırsa Yukon, Northwest Territories ve Nunavut’un farklı yaklaşımlarla benzer hedeflere sahip olmalarının sonucunu alacaklar gibi görünüyor. 
 
Hepsi bölgelerinde yaşayan gençlere binlerce kilometre seyahat etmeden üniversite eğitimi almaları için bir şans vermek istiyor. Böylelikle hepsi kendi yetki alanlarının ihtiyaçlarına odaklanabilecek. Her bir bölge yetkilileri Kuzey’in kendine has dil çeşitliliğinden iklim değişikliğine kadar birçok özelliğiyle bir Arktik üniversitesinin dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler ve araştırmacılar için bir çekim noktasına dönüştürebilecek özelliklere sahip olduğuna inanıyor.
 
N.W.T’nin eğitim bakanı Caroline Cochrane, “Sunacak çok şeyimiz var” dedi.
 
Kuzeydeki bir üniversite fikri aslında 2007 yılından beri gündemde bulunuyor. Pan-bölgesel bir araştırma sırasında bölge halkının Arctic araştırmaları üzerinde daha fazla nüfuz sahibi olmasını istediğinin ortaya çıkması ile ilk girişimler de başlamış oldu. Northern First Nations aslında 50 yıldır bu hayalin peşindeydi. 
 
Arctic kolejleri eğitim ve hemşirelik gibi lisans programları sunuyor olmasına rağmen  programlar, güney kurumları tarafından yönetiliyor ve dereceler veriliyor. 
 
Şimdi, kuzeyliler kendi ortaokul sonrası eğitimini kontrol altına alıyorlar. Yukon’un ise bu akademik kapıdan ilk geçen olması kuvvetle muhtemel. 
 
Yukon Üniversitesinin başkanı Karen Barnes “Yukon Üniversitesi olarak üç programımız hazır” dedi.
 
Bu Eylül ayında kurum, ilk üç lisans programını bir başka üniversite yerine kendi adıyla sunmaya başlıyor olacak. 

Leave a Reply