Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Kanada’nın Noel Geleneği Hakkındaki 9 Gerçek!

Bu yazımızda Kanada’da Noel kutlamaları, Noel gelenekleri ve bu geleneklerle ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız. İşte Kanada’nın Noel gerçekleri!

  1. Kanada’da Noel, ülkenin çok çeşitli nüfusu nedeniyle birçok farklı gelenek ve göreneğe sahiptir ama çoğu kişi Noel’i 25 Aralık’ta kutlar.
  2. Noel Baba geçidi 1905’ten beri her yıl Kasım’ın sonunda Toronto’da düzenlenir. Geçit töreninde yaklaşık 1.800 kişi etkinlik düzenler ve 500.000 kişi geçit yürüyüşüne katılır.

3. Her Noel dönemi, Newfoundland and Labrador şehrindeki evlerde Noel ışıkları yarışması yapılır. Ev sahipleri ayrıca bahçelerindeki büyük buz heykelleriyle ve hafif ışık gösterileriyle birinci olmaya çalışırlar.

4. Ayrıca Niagara Şelaleleri’nde ışık festivali oldukça popülerdir. Şelaleler 2 milyondan fazla ışıkla süslenir ve ziyaretçiler Niagara şelalesi boyunca konser ve havai fişeklerin tadını çıkarabilirler.

5. Çoğu İngilizce konuşan Kanadalılar için geleneksel Noel yemeği hindi ve jambondur. Diğer popüler Noel yemekleri arasında kestane turpaları, erik pudingi ve zengin Noel pastası yer alır.

6. Gece yarısı yürüyüşüne katılmak, Fransızca konuşan Kanadalılar arasında alışılmışın yanı sıra Noel arifesinde görebileceğiniz bir etkinliktir. Domuz ayaklarından yapılan güveç ise Quebec’in bir bölümünde geleneksel bir Noel yemeği olarak karşımıza çıkar.

7. Her yıl, Kanada’nın Nova Scotia eyaleti, ABD’nin Boston şehrine bir yılbaşı ağacı hediye eder. Ağaç, 1917’de Halifax’ta patlayan bir gemi sonrasında Boston sakinlerinin verdiği yardıma teşekkür niyetinde gönderilir.

8. Noel dönemi kurabiye ve bisküvi pişirme partileri çok popüler bir gelenek olarak devam eder. Partiye katılanlar tariflerini birbirleriyle değiştirirler ve en sonunda her birey seçtiği kurabiyeye göre gruplanır. 

9. Quebec’te insanlar 6 Ocak’ta Epiphany’i (6 Ocak Yortusu) kutlarlar. Bu gelenekte içinde fasülye olan bir pasta pişirilir ve fasulyeyi bulan kişinin bayramın kraliçesi veya kralı olarak taçlandırılır.

Kaynak: http://primaryfacts.com/8166/christmas-in-canada-facts-about-canadian-christmas-traditions/

Leave a Reply