Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Kanada’ya Oleksiak İle Gelen Olimpiyat Rekoru

Oleksiak Rio’da 100 m serbest stilde altın madalya kazanarak tarih yazdı. 100m serbest stilde Olimpiyat altın madalyası alan Penny Olksiak, Rio 2016 Olimpiyatları’nda Perşembe günü bireysel olarak ikinci ve genel kategoride dördüncü madalyasını kazanarak tarihi topraklara girdi.

Toronta’dan gelen 16 yaşındaki Penny Olksiak bir gün önceki kendi ulusal ve genç kategorideki dünya rekorunu kırmış oldu, 100m serbestte 52.72 saniyede yüzme başarısını göstererek, 0.59 saniye farkla eski rekoru geçti.

 

Oleksiak, Yaz Olimpiyat Oyunları’nda dört madalya birden kazanan ilk Kanadalı oldu.  Aynı zamanda Rio’daki yarışlarının beklenen bir sonucu olarak, olimpiyatlarda en çok madalya alan Kanadalı yüzücü Victor Davis’e yaklaştı.

Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı madalya, Oleksiak’ın ilk altın madalyası. Oleksiak Pazar günü yapılan 100m kelebek stilde de gümüş kazandı. Ayrıca, 4x100m’yi üçüncü sırada bitirerek ülkesine bronz madalya kazandırdı ve 4x200m serbest stildeki yerini aldı. Böylece Kanada, Olimpiyat Oyunları’nda yüzme kategorisinde altı gecede beş madalya kazanmış oldu.

Sonuç olarak Oleksiak, Olimpiyat Oyunları’nda Kanada’nın en genç altın madalya kazanan yarışmacısı oldu ve bu konuda nişancı George Genereux’u yendi. George Genereux, Helsinki 1952’de 17 yaşındayken atıcı ünvanını almıştı.

Kanada’nın Olimpiyatlar Oyunları’ndaki başarılarını görmek için:

http://olympic.ca/