Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Karaköy Rotary Kulübü Başkanı Sn. Hakan Avdan ile Görüştük

2017 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde Karaköy Rotary Kulübü de 50. Yılını kutlamaya hazırlanmakta. Biz de hem bu vesileyle hem de derneklerin çalışma sistemleri ve uluslararası iş birliklerini öğrenebilmek için Karaköy Rotary Kulübü başkanı Sn. Hakan Avdan ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine buradan tekrar saygılarımızı iletiyoruz. Keyifli okumalar…

  1. Merhabalar Sn Avdan, okuyucularımız için kendinizi kısaca tanıtmanızı rica edebilir miyiz?

Merhabalar. İş hayatında profesyonel olarak çalışıyor ve InvestAZ Yatırım Menkul Değerler şirketinin Genel Müdürlüğünü yürütüyorum. Sivil Toplum Kuruluşları faaliyeti alanında ise Karaköy Rotary Kulübü’nün 2017-2018 yılı Dönem Başkanıyım. Kulübümüz bu sene başlayacak etkinliklerle önümüzdeki yıl 50. Kuruluş yılını kutluyor olması bizler için ayrı bir önem arz etmektedir.

  1. Karaköy Rotary Kulübü olarak ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz?

Bizler, Karaköy Rotary Kulübü olarak Uluslararası Rotary organizasyonu çatısı altında sosyal sorumluluk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşuyuz. Rotary iş ve meslek profesyonellerinin topluma hizmet örgütüdür. Genel olarak insan temelli çalışmaktayız aslında. Ülkemizde yaşayan ve yardıma ihtiyacı olan bireylere özgü çeşitli projeler oluşturuyoruz ve yürütüyoruz. Amacımız, ihtiyacı olan bireylere dokunabilmek ve onların hayatlarında fark yaratabilmektir diyebilirim. Bu projelere örnek olarak temel eğitim, anne ve çocuk sağlığı, su ve hijyen gibi çeşitli alanlarda yürüttüğümüz çalışmaların yanı sıra, öğrenci bursları vb gibi çalışmalarımızı gösterebiliriz.

  1. Okuyucularımıza dünyadaki Rotary Kulüpleri ve onların faaliyetleri hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Rotary dünyanın en etkili en çok üyesi olan sivil toplum örgütlerinden birisi ve bütün Rotary Kulüpleri, merkezi Amerika’da bulunan Rotary International’a organik olarak bağlı olmamakla birlikte, oranın önderliğinde çalışır. Rotary dünya çapında 1.2 milyon üyesi, ve 35,000 kulüp altında sosyal sorumluluk projeleri üretir. Rotary Kulüpleri, dünyanın pek çok ülkesinde oldukça faal olarak ortak projeler gerçekleştirmektedirler. Çok çeşitli sosyal konularda binlerce insana ulaşan faaliyetlerimiz mevcut. Bunun en önemlilerinden birisi, dünya çapında ‘Çocuk Felci’ni bitirme projesidir ve bu proje artık nihai başarıya çok çok yakındır. Bu tür projelere destek olan Rotary Vakfı ise bu sene 100. Yılını kutlamaktadır.

  1. Kanada Kültür ve Eğitim Derneği olarak Kanada’daki Rotary Kulüpleri’nin çalışmalarını merak ediyoruz; zaman zaman ortak çalışmalarınız oluyor mu?

Kanada Rotary Kulüpleri, oldukça faal çalışan kulüpler arasındadır. Bizler de yoğun olmasa bile elimizden geldiğince Kanada Rotary Kulüpleriyle irtibat haline geçiyor, ortak yapabileceğimiz çalışmalar hakkında konuşuyoruz. Kanada genel anlamda birçok uluslararası projede yer almaktan memnuniyet duyan bir ülke ve Rotary kulüpleri de aynı anlayışla çalışıyor. Bizler de kendileriyle daha fazla ortak projeler gerçekleştirmeyi arzu ederiz.

  1. Yıllardır yapılan ‘’Rotary Kulüpleri Buluşması’’ bu yıl Kanada Toronto’da gerçekleştirilecek. Karaköy Rotary Kulübü bu toplantıya katılacak mı?

Evet, biz de bu buluşmaya katılıyor olacağız. Her yıl Rotary International tarafından düzenlenen genel toplantımız bu yıl 23-27 Haziran’da Kanada Rotary Kulüpleri ev sahipliğinde Toronto’da gerçekleşecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bizler 2420. Bölge olarak orada bulunacak ve yapabileceğimiz projeler hakkında diğer kulüplerle görüş alışverişinde bulunuyor olacağız.

  1. Rotary Kulübü gibi uluslararası STK’ların devletler arasındaki ilişkilere ne gibi etkileri olduğunu düşünüyorsunuz?

Bakıldığında çok olumlu etkileri olduğunu görebiliriz. Yüksek siyaset dışında bizim gibi insan ve toplum temelli STK’ların milletleri ve devletleri birbirlerine kaynaştırdıkları aşikâr. Belirttiğim gibi bizler insan temelli sosyal sorumluluk projeleri yürütüyoruz ve böylece projeyi yürüten ülkeler birbirlerine daha yakından kaynaşabiliyorlar. Bizler birçok ülkeyle beraber projeler yapıyoruz. Bu ortaklarımız Avrupa’dan veya Ortadoğu’dan olabiliyor. Keza bizim yakın coğrafyadan kardeş Rotary Kulüplerimiz var. Bunlar Bulgaristan, Yunanistan, Hindistan ve Pakistan’da yer alan kuruluşlar. Sürekli olarak birbirimizi ziyaret ediyor, ortak projeler geliştiriyoruz. Bu tarz STK’lar ülkeler arası mesafeleri kısaltıyor ve farklı bireylerin ortak çalışmalar yürütmesine ön ayak oluyor. Rotary, normal şartlarda karşılaşamayacağınız mesafedeki insanlar ile aynı proje üzerinde çalışma fırsatını sunuyor. Bu tarz insani sosyal sorumluluk projelerinde siyaset ve ekonomi değil, toplumsal sorunlar konuşuluyor.

  1. Geçtiğimiz haftalarda Karaköy Rotary Kulübü toplantısında Kanada’nın İstanbul Başkonsolosu Sn. Ulric Shannon’ı konuk etmiştiniz. Görüşme esnasında neler konuştunuz? İki ülke arasındaki ilişkilere dair notlarınız nelerdir?

Güzel bir toplantı oldu. Belirttiğim gibi Kanada ilgimiz olan ve beraber proje yapmak istediğimiz bir ülke. Ülkeler arası gerek sosyal gerekse eğitim ve kültürel alanlardaki ilişkilerin gelişmesini çok istiyoruz. Kanada geçmişte fiziki mesafe nedeniyle çok sık irtibat kuramadığımız bir ülkeydi. Fakat son yıllarda özellikle eğitim alanında birbirimize oldukça yakınlaştığımızı görüyoruz; gerek lise gerekse üniversite eğitimi için artık birçok öğrenci Kanada’yı tercih ediyor ve bir çoğu sonrasında orada kalıyor. Tabii ki bu da bizim ilişkilerimizin gelişmesine ön ayak oluyor. Sonuçta demokratik ve eğitim standartları yüksek olan bir ülke Kanada ve dünyanın farklı ülkelerindeki öğrenciler tarafından çok rağbet görüyor olması kaçınılmaz. Bu da hem sivil toplum hem de devletlerarası alanlarda ilişkilerin artmasına neden oluyor. Sn. Shannon da toplantımızda genel olarak bu konulardan; eğitim alanında karşılıklı olarak yaşadığımız yakınlıktan duyduğu memnuniyetten ve yakın gelecekte gerçekleştirilecek olan ortak kültür-sanat projelerinden bahsetti. Bizler de Karaköy Rotary olarak eğitim, kültür ve sanat alanında iki ülke arasında dostluğu pekiştirecek tüm girişimleri destekliyoruz.

  1. PISA skorlarına bakıldığında dünyanın en iyi ilk üç eğitim sisteminden birine sahip olan Kanada’nın eğitim sistemi, son yıllarda ülkemizde de uygulanmaya başladı. Türkiye’de Kanada Eğitim Bakanlığı’nın girişimiyle hayata geçen Kanada Okulları hakkında bilgi sahibi misiniz, düşünceleriniz nelerdir?

Kanada Okulları, gördüğüm andan itibaren bir hayli ilgimi çekti. Kanada’nın eğitim sistemi günümüzde oldukça takdir gören bir sistem ve ülkemiz öğrencilerinin de bu eğitim yaklaşımı ve standardıyla tanışıyor olması son derece memnuniyet verici.  Bir diğer yandan, hem öğrenci hem de veli açısından bireylere farklı eğitim ve seçim şansı sunulmasının kesinlikle gerekli olduğuna inanıyorum. Türkiye müfredatı ile Kanada müfredatını harmanlamaları da ayrı bir başarı konusu gerçekten.

  1. Son olarak Kanada Kültür ve Eğitim Derneği ile ortak çalışmalar yapmak ister misiniz?

Karaköy Rotary Kulübü olarak dediğimiz gibi sosyal konulara, özellikle eğitim alanında yapılan çalışmalara çok önem veriyoruz. Bu nedenle sizlerle ortak projelerde yer almayı çok isteriz. Toplumları bir araya getirebileceğimiz ve bilgi paylaşımında bulunabileceğimiz olanaklar yaratmaya sıcak bakıyoruz; bu bizi hem şahsım hem de Karaköy Rotary Kulübü adına çok mutlu eder.

Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.