Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Kısa Haberler: Kanada’da 40 Yıldan Beri Gerçekleştirilen İlk Klee Fuarı ve Daha Fazlası

Kanada Ulusal Galerisi, 2018 için planlanan sergilerin detaylarını yayınladı. Galerinin gerçekleştireceği sergilere, 40 yıldan beri hiç sergilenmeyen ilk Paul Klee eserleri de dahil. “Paul Klee: Metropolitan Sanat Müzesi’nden Berggruen Koleksiyonu” 16 Kasım’da Klee’nin tüm yönlerini kapsayan 75 resim, suluboya ve yağlı boya eserlerini bir araya getiriyor.

Kanada Ulusal Galerisi’nin gerçekleştireceği bir diğer önemli sergi ise ulusal bir yerli sanat billboard projesi ve 1 Haziran’da başlıyor. 50 yerli kadın sanatçının eserleri kıyı şeridindeki sahil boyunca 167 billboard’da yeniden üretilerek sergileniyor olacak. 

Winnipeg sanatçıları tarafından üretilen projenin küratörlüğünü Lee-Ann Martin (Mohawk) üstlenirken, Martin aynı zamanda kadın sanatçılara mentorluk da yapıyor. Proje web sitesinde bulunan katılımcıların tam listesiyle sanatçılar şunlar: Rebecca Belmore, Ursula Johnson, Skawennati ve Shelley Niro. Proje 1 Ağustos’a kadar sürecek.

2018 yılı sergi planında yer alan eserler arasında resimden fotoğrafa, fotoğraftan sinemaya çok kapsamlı bir yelpaze bulunuyor. Maud Lewis redux, Vancouver’ın sanat-soylulaştırma direnişi, Khyber’de bir kopuş ve fotoğraflarda feminist eleştiriler gibi farklı eserler yer alıyor. 

Leave a Reply