Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Lise Eğitimi

Özel Okullar

Özel okullar genelde yatılı okullardır ama bazı özel okullar aile yanı konaklama imkânı da sunabilmektedir. Yatılı okullar büyük kampüslere sahiptirler çünkü öğrenci her anını okulda geçirirken her türlü olanağa sahip olması istenir ve beklenir.

Özel okullar devletten yardım almazlar bu nedenle parasal kaynakları öğrencilerin ödedikleri eğitim ücretleri ve özel bağışlardır. Özel okullar hemen hemen her eyalette bulunmaktadır ve her okulun yabancı öğrenciler için ayırdıkları yıllık kontenjanları vardır.

Öğrencinin eğitimi bir bütün olarak düşünülür sadece akademik planlamaya önem verilmez, bütün ihtiyaçlarına cevap verilebilmesi gerekir. Bu nedenle teknik derslerle beraber, sportif ve sosyal ağırlıklı bir eğitim sistemleri vardır. Öğrenci yaptığı spor ya da etkinliğe uygun olarak okul tercihi yapabilir.

Devlet Okulları

Devlet okullarına kayıt için koşullar o okulun bulunduğu eyaletin Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir. Eğitim kalitesi yurt genelinde yüksektir ve eşit olarak ülke geneline yayılmıştır. Bu anlamda okullar arasında eğitimsel anlamda bir fark olduğunu söylenemez. Ancak öğrenci hayatının tamamını okulda geçirmediğinden özel liselere oranla daha küçük bir alana yayılmışlardır. Sportif aktivite her okulda coğrafya ve ikim koşullarına göre farklılık göstermektedir.

Vatandaşların dışında kalıp yabancı öğrenci statüsünde olanların devlet liselerine ücret ödemeleri gerekmektedir.

İngilizce Yeterlilik Beklentileri

Kanada’daki okullara başvurabilmek için İngilizce yeterlilik testleri alınması gerekmektedir. Bu testlere örnek vermek gerekirse, SLEP ve TOEFL Junior ‘ı sayabiliriz.

İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler ise ek olarak ESL (English as a Second Language) dersi alabilme şansına sahiptirler.

Kanada’da Önde Gelen Liseler

Özel Liseler

Appleby College

Appleby College, 1911 senesinden günümüze gelen oldukça köklü ve dünyaca ünlü, kaliteli eğitimiyle özdeşleşmiş bir uluslararası kolejdir. Toronto şehrine sadece 50 km mesafede yer alan; Ontario bölgesinin en nezih yerleşim bölgelerinden biri olan Oakville’de yer almaktadır.

Appleby College, dünyaca ünlü seçkin okulların yer aldığı G20 listesinde yer alan tek Kanada Okulu ‘dur. Appleby College ayrıca Maclean Dergisi tarafından açıklanan Kanada’nın çalışılacak en iyi ilk 100 iş yerinde yer alan tek lise unvanını da taşımaktadır.

Appleby College, Kanada eğitim sistemine bağlı kalarak 7-12 Grade sisteminde eğitim sunmaktadır. Yalnız kolej bünyesinde konaklama imkânı 9-12. Sınıflar arasındaki öğrencilere sunulmaktadır. Appleby College mezunları sadece Kanada ‘nın en üst sıralarda yer alan değil aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ın en üst sıralarında yer alan üniversitelerinde eğitim hayatlarına devam etmeye hak kazanmaktadırlar.

Appleby College’da lise eğitimi ayrıca sunduğu 20 AP programıyla, Kanada – Ontario’da en geniş kapsamlı AP (Advanced Placement (AP)) programı sunan eğitim kurumudur. Appleby College AP programı ile Appleby öğrencileri devam edecekleri üniversite derslerine önceden devam edip kredi kazanmakta ve bu sistem kendilerine üniversite programları boyunca büyük kolaylık ve avantaj sağlamaktadır.

Ridley College

1889 yılından bu yana hizmet veren Ridley College %35 oranında uluslararası öğrenciye sahip özel bir yatılı okuldur. Ontario’da St.Catharines şehrinde bulunan okul Kanada’daki en eski özel okullardan biridir. Toronto hava alanına 45 dakika uzaklıkta Ontario Göl’üne ve Niagara Şelalesi’ne yakın mesafededir. Üniversite ve akademik başarıların yanında öğrencilerinin kendilerini her alanda geliştirebilmesi ve bütün potansiyellerini ortaya çıkarabilmeleri okulun en büyük felsefesidir.

Standart lise eğitiminin yanında International Baccalaureate (IB) programı da bulunur. IB Programı dahilinde Sanat, Bilim, Matematik, yabancı dil gibi altı ana başlıkta 22 ders seçeneği sunulmaktadır. Aynı zamanda Ridley College IB Programı’nı başarıyla bitirdiğiniz takdirde OSSD adında Kanada’da geçerliliği olan Ontario Lise Eğitim Diploması sahibi olursunuz. Buna ek olarak Ridley College akademik takviminde öğrencilerin eğitim süreleri boyunca İngilizcelerini geliştirmesine olanak sağlayan ESL programı mevcuttur.

Üniversite yerleştirmelerinde oldukça başarılı olan Ridley College mezunları Kanada, Amerika ve dünya çapında birçok ülkeden dünyaca ünlü üniversitelerden kabul almaktadır. Ridley College’in ilerici ve teknolojik eğitim anlayışı paralelinde TigerFACT Laptop Programı kullanılmaktadır. Bu programla lise düzeyinde eğitim alan her öğrencinin kendine ait Mac Laptop kullanması zorunlu kılınmıştır. Bununla birlikte Matthews Kütüphanesi, 350 kişi kapasiteli Mandeville Tiyatrosu, buz hokeyi sahasının da bulunduğu 700 kişilik Tigers Arena, Kapalı yüzme havuzu, dans ve fitness stüdyoları, tenis ve squash kortları mevcuttur. Badminton, basketbol, golf, futbol diğer spor seçenekleridir.

İngiliz modeli üzerine kurulan Ridley College öğrencilerin akademik başarılarının yanında sosyal aktivitelere katılımlarını artırmayı hedefler. Bunu sağlamak adına eğitim takvimlerinde gönüllü toplum hizmet aktiviteleri, birçok spor ve liderlik programları yer almaktadır. Öğrenciler Ridley College vasıtasıyla ilgilendikleri ve başarılı oldukları sanat, spor, gönüllü çalışmalar ve yetenek gibi alanlarda dünyaca ünlü Duke of Edinburgh’s Award programına katılıp uluslararası geçerliliği olan bir belge elde edebilimektedirler.
Ridley College, yaz ayları boyunca yerel ve uluslararası öğrencilere uygun yaz programları sunar. English As A Second Language, Discover Canada gibi dil eğitim programlarıyla kısa süreli de olsa Ridley College tecrübesi edinebilirsiniz.

Vineridge Academy

Ontario’da yer alan Vineridge Academy Özel Lisesi ortaöğrenim sonrası %100 öğrenci yerleştirme oranıyla akademik başarısını kanıtlamış Kanada’nın önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Kampüsü Niagara Şelalesi’ne 15 dakika mesafedeki St.Catharine şehrinde yer alır. Toronto şehrine 1 saat mesafededir.

Lise eğitim yılı Eylül – Aralık, Ocak – Nisan ve Mayıs – Ağustos olmak üzere 3 sömestre ayrılmıştır. 4 yıllık lise eğitimini Mayıs – Ağustos aylarında alacağınız ekstra kredilerle 3 senede bitirme imkânınız bulunmaktadır. Eğitiminizi başarı ile bitirdiğiniz takdirde Ontario Millî Eğitim Bakanlığı’nın vermiş olduğu Ontario Lise Diploması almayı hak kazanırsınız.

Royal Elite Academy PreU (Pre University) adında üniversiteye hazırlık programı mevcuttur. Pre University programında Vineridge Academy danışmanları size en uygun üniversiteyi ve programını bulma konusunda destek olmaktadır. Okulun üniversiteye öğrenci yerleştirmede %100 gibi ciddi başarı oranı bulunmaktadır. Mezunlarının tercih ettiği başlıca üniversiteler University of Toronto, Brock University, University of Ottawa, Western University, University of Ontario, University of Waterloo, Queen’s University, University of Regina, Dalhousie University, University of Guelph’dir.

Ayrıca yıl boyunca aktif bireysel veya grup halinde başvurabileceğiniz dil eğitim programları, İngilizce dersleri de içeren lise müfredatlı kısa süreli kurslar mevcuttur. Akademik programlara ek olarak Core Values Program’ı mevcuttur. Bu program sayesinde Vineridge Academy, genç yetişkinlerin gerçek hayat deneyimi kazanmalarına yardımcı olur.

Okul dışı aktivitesi olarak Niagara Şelaleri, Niagara-on-the-Lake çikolata fabrikası, Canada’s Wonderland, Hornblower cruise, Toronto Science Centre, Marineland, kayak gezileri, doğa yürüyüşleri öğrencileri sunulmaktadır.

Eğitiminiz süresinde Yemek kulübü, Fitness Kulübü, Sanat Kulübü, Yıllık Kulübü, yazın ve bahar aylarına aktif olan Bahçecilik Kulübü, Öğrenci Birliği ne katılabilirsiniz. Ayrıca Model of United Nations Sempozyumu Programıyla başka şehirleri ziyaret edebilirsiniz.

Columbia International College (CIC)

Ontario Eyaleti’nde bulunan Hamilton’da 1978 yılında Üniversite Hazırlık ve ESL (English as a Second Language) okulu olarak Columbia Secondary School ismi ile eğitim hayatına başlamış, 1991 yılında Columbia International College ismini almıştır. Günümüzde Kanada’nın en prestijli yatılı özel okullarından birisi olarak eğitim vermeye devam etmektedir.

Ontario eyaleti Kanada’nın en kalabalık ve büyük ikinci eyaletidir. Kanada’nın en iyi kolej ve üniversitelerinin bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası öğrencilerin %60’ı eğitim almak için Ontario bölgesini tercih etmektedir. Columbia International College’in bulunduğu Hamilton ise Ontario’nun 3. büyük ve popüler şehridir. Hem Toronto hem de dünyaca ünlü Niagara Şelalelerinden sadece bir saat uzaklıkta merkezi bir konumdadır.

Columbia International College, dünyanın dört bir yanından 70’ten fazla ülkeden gelen toplamda 1800 öğrencisiyle şehrin kültürel manzarasını zenginleştirmektedir. Aynı zamanda, Columbia’nın öğrencileri şehrin misafirperver ve güvenli atmosferinden ve hem kentsel hem de doğal tarafını keşfetme fırsatından yararlanmaktadır.

Columbia International College (CIC) öğrenci geliştirme Ofisi, öğrencilerine sunduğu okul sonrası programları ve kampüsteki etkinlikleri ile öne çıkmaktadır. Liderlik, Sanat, Toplum Hizmeti ve Atletizm temelli kulüpler ve aktiviteler sunarlar.

Total Care Education Program Sistemi çerçevesinde Junior Middle School (7.-8.sınıf)-High School (9,10,11,12. sınıf) şeklinde eğitim vermektedir. Öğrenciler, Business Leadership (İş Liderliği), Mathematics of Data Management (Veri Yönetim Matematiği) Media Studies (Medya Çalışmaları), Computer and Information Technology (Bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri), Sports and Entertainment Marketing (Spor ve Eğlence Pazarlama), Dramatic Arts (Drama Sanatları) gibi bulundukları sınıflarına göre 50’den fazla farklı ders alma imkanına sahiptirler.
Ayrıca, başarı gösteren öğrenciler, 11 ve 12. Sınıfta Toronto Üniversitesi ile ortak yürütülen Elite Pathway Partnership (EPP) programına başvurabilmektedir. Bu 2 yıllık program dünyanın en iyi üniversitelerine giriş için kapsamlı bir hazırlık programıdır.

Columbia International College öğrencilerine kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacak ve hayatlarını kolaylaştırıcı şekilde dizayn edilmiş 5 farklı yurtta konaklama imkânı sunmaktadır. Kolej ve yurt arasında okul servis imkânı da sunmaktadır.

Columbia International College aynı zamanda ESL (English as a Second Language) programı kapsamında Kanadalı ve Uluslararası öğrencilere İngilizce Dil Eğitimi imkânı da sunmaktadır.

Devlet Liseleri

Dünyada devlet okulu sistemi ile fark yaratmış olan Kanada Devlet Liseleri, yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için kaliteli bir alternatif olmaktadır. Kanadalı birçok ailenin de tercihi bu noktada uygun maliyet, teknolojik imkanlar sebebi ile Kanada Devlet Liselerine doğru yönelmektedir. Bunun yanı sıra Kanada’nın uluslararası öğrencileri kucaklayan eğitim sistemi ve genişletilmiş kabul şartları devlet lisesi tercih edilme sıralamasını üst seviyelere taşımaktadır.

Kanada Devlet Liseleri için Genel Bilgiler

 • Kanada Devlet Liselerine yerleşme süreci her eyalette bulunan ve “District” adı verilen bölgelere göre yapılmaktadır.
 • Her bölgede nüfusa ve büyüklüğe bağlı olarak ortalama 4-10 bölge okulu bulunmaktadır.
 • Öğrencilerin matematik, edebiyat, bilim dersleri dışında ilgi alanlarına yönelik seçmeli ders alma imkanları bulunmakta bu da aynı zamanda sosyal ve sportif alanda da kendilerini geliştirme imkânı sunmaktadır.
 • Pek çok okulun belirli sayıda yabancı öğrenci kontenjanı bulunmaktadır. Ve yine pek çok okul Eylül ayına ek olarak ocak ayında da eğitime uluslararası öğrenci kabul etmektedir.
 • Her okulda yabancı öğrenciler için Öğrenci Destek (ESL) dersi bulunmaktadır. Öğrencilerin oryantasyon sürecinde katıldıkları İngilizce seviye belirleme sınavının sonucuna göre alacağı ders yoğunluğu değişmektedir. Öğrenciler, İngilizcelerini geliştirirken diğer dersleri de (ESL) almaya devam ederler. İngilizce seviyesi arttıkça ders sayısı da artmaktadır.
 • Kredili sistem uygulandığı için öğrencilerin ek ders alarak erken mezun olma şansı da bulunmaktadır.
 • Konaklama aile yanı olarak sunulmakta ve profesyonel yaklaşımla, en doğru şekilde yapılmaktadır.
 • Kanada’da Lise eğitimini başarı ile bitiren öğrenciler Kanada’da Üniversite Eğitimine sınav sistemi olmadan devam edebilmektedirler.
 • Bazı Kanada Devlet Liseleri öğrencilerine Kanada Devlet Lisesi diplomasının yanında IB Diploma (International Baccalaureate) vermektedir. IB Diploma yüksek uluslararası geçerliliğe sahip olup, öğrencilerin eğitimlerine dünyanın her noktasında devam etme şansı sağlamaktadır.
 • Kanada Lise Eğitimi MEB onaylıdır, devam etmeme durumunda tekrar dönüş yaptığınız takdirde herhangi bir sene kaybınız olmamaktadır.
 • Kanada Devlet Liselerinin istenilen sınıftan başlama imkânı sunması en önemli tercih sebepleri arasındadır.

Bölgelere Göre Kanada Devlet Liseleri

 • Ontario Eyaleti
  • Centennial Collegiate Vocational Institute
  • Centre Dufferin Distinct High School
  • College Heigh Secondary School
  • St. Catharines Collegiate
  • Sir Winston Churchill Secondary School
  • Westlane Secondary School
  • Bell High School
  • Brookfield High School
  • Earl Of March Secondary School
 • British Columbia Eyaleti
  • Argyle Secondary School
  • Carson Graham Secondary School
  • Handsworth Secondary School
  • George Elliot Secondary School
  • Kelowna Secondary School
  • Mount Boucherıe Secondary School
  • Lambrick Park Secondary
  • Mount Dougles Secondary
  • Oak Bay Secondary
 • New Brunswick Eyaleti
  • Harbour View High School
  • St John High School