Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Öğrenci Vizesi

Kanada diplomatik pasaport (kırmızı), üst düzey memurlar için düzenlenen hususi pasaport (yeşil), hizmet pasaportu (gri) ve umuma mahsus pasaport (lacivert) hamili vatandaşlarımıza vize uygulamaktadır. Vize başvuruları Kanada’nın Ankara Büyükelçiliği’ne şahsen, posta yoluyla (kurye/kargo) ya da yetki verilmiş başka kişiler aracılığıyla yapılabilmektedir. İstanbul’daki Fahri Başkonsolosluk vize başvurularını kabul etmemektedir. Vize başvurularının seyahatten en az altı hafta önce yapılmasında fayda vardır. Ancak, ülkede altı aydan daha uzun bir süreyle ziyaretçi olarak bulunmak için sağlık muayenesi zorunluluğu vardır. Dolayısıyla bu hallerde vize başvurusunun gidiş tarihinden birkaç ay önce yapılmasında fayda görülmektedir. Diğer taraftan, resmi ve umuma mahsus pasaport hamili Kanada vatandaşları ülkemize giriş yaparken vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.

Son yıllarda Kanada, özellikle öğrencilerin öncelikli tercihi olmuştur. Öncelikle Kanada’nın ana dilinin İngilizce olması, Amerika, İngiltere ve Avustralya’ya göre maliyetlerin daha düşük olması, dil eğitiminizi tamamladıktan sonra Kolej ve Üniversite eğitiminizi tamamlayıp oturuma başvurma şansınızın olması vb. avantajlardan yararlanmak Kanada’da yaşamak istemenin sebepleri olarak gösterilebilir. Tabi tüm bu olanaklara ulaşmak için öncelikle Kanada’ya öğrenci vizenizi almanız gerekir.

İki çeşit Kanada Öğrenci vizesi bulunmaktadır;

  • 6 aya kadar eğitim alacak kişilerin başvuru yapabileceği kısa dönem Kanada öğrenci vizesi.

Eğer Kanada’da 6 aya kadar dil okulu eğitimi alıp, bu eğitim sonunda Türkiye’ye dönmeyi planlıyorsanız bu vize türüne başvuru yapabilirsiniz. Bu vize türünü Kanada’da uzatma şansınız yoktur, en fazla 6 ay kalıp Kanada’yı terk etmeniz gerekmektedir.

  • 6 aydan fazla eğitim alacak kişilerin başvuru yapabileceği uzun dönem Kanada öğrenci vizesi.

Eğer Kanada’da 6 aydan fazla bir eğitim planlıyorsanız veya altı aylık eğitim sonunda vizenizi Kanada içinde uzatıp Kolej veya üniversiteye gitmek istiyorsanız bu vize türüne başvuru yapabilirsiniz. Bu vize türüyle Kanada’ya gittiğinizde size girişte Study Permit verilmekte ve bu sayede eğitiminiz bittikten sonra farklı bir eğitimi düşünürseniz vizenizi Kanada içinden uzatabilirsiniz.

Kanada öğrenci vizesi başvurusu yapmadan önce gitmek istediğiniz okula kayıt yaptırmanız gerekmektedir, kaydınızı yaptırdıktan sonra okulunuz tarafından vize mektupları ve faturalarınız gönderilmektedir. Okul kabulleriniz geldikten sonra hazırlamanız gereken evrak listesi bulunmakta aslında hazırlanacak evraklar kişiden kişiye değişmektedir.

Kanada vize başvuruları konsoloslukla birebir görüşme olmadığı için mutlaka niyet mektubu yazılmalıdır. Niyet mektubunuzda kısaca kendinizden bahsedip, neden Kanada’da eğitim almak istediğinizi, alacağınız eğitimin size ne katacağını, ülkenize döndüğünüzde kariyerinize olumlu etkilerini mutlaka belirtmeniz gerekecektir. Unutmayın ki yazacağınız niyet mektubu vizenizin olumlu veya olumsuz sonuçlanmasında direk etkili olacaktır.
Öğrenci vizesi için izlenmesi gereken adımları daha detaylı incelemek için Kanada Başkonsolosluğu’nun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.