Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Quebec Jean Lesage Uluslararası Havaalanı’nın Yeni Sertifikası

Jean Lesage Uluslararası Havaalanı, ‘’Havaalanı Karbon Akreditasyon Programı’’ Kapsamında Level 2 Sertifikasını Aldı.
Quebec Jean Legase Havaalını’nın sera gazı emilimini azaltmaya yönelik çabaları, Havaalanı Karbon Akreditasyon Programı tarafından Level 2 sertifikasıyla tescillendi.
‘’Bu sertifika, atmosfer emilimini etkili bir şekilde yönetme ve aktivitelerimizin çevresel etkisini azaltmaya yönelik çabalarımızın kanıtı niteliğindedir. Level 2 sertifikasını almaya hak kazanan Kanada’da 4 ve Kuzey Amerika’da 16 havaalanından biri olmaktan gurur duyuyoruz. Amacımız; çevresel performansımızı devamlı olarak geliştirmek ve havacılık endüstrisinde öncü olmak.’’ diyor, Havaalanı başkanı Gaetan Gagne.
ACA (Adobe Certified Associate Program); Uluslararası Havaalanı Konseyi (ACI) tarafından karbon yönetimi için kurulan, havaalanlarının sera gazı azaltma çabalarını değerlendiren ve ortaya çıkaran, üçüncü tarafların bağımsız doğrulamasına dayanan küresel çapta bir sertifika programıdır. 4 düzeyde sertifika bulunmaktadır: haritala çıkarma (level 1), azaltma (level 2), iyileştirme (level 3), nötrleştirme (level 3+).
‘’Orta vadeli hedefimiz; karbondioksit azaltımının iyileştirilmesini baz alan Level 3 sertifikasını alabilmek. Bu, havaalanımızın 3. kategori emilimlere, yani üzerinde doğrudan etkimiz olmamakla birlikte havaalanımızı etkileyen emilimlere yönelmesi gerektiği anlamına geliyor. Filtrelenen emilimler, zemindeki taşıma-boşaltma ekipmanı tarafından üretilenlerin yanı sıra iniş- kalkış- park etme- yükleme gibi diğer uçuş hareketleri tarafından üretilenleri de içeriyor.’’ şeklinde açıklıyor başkan Gagne.
Söz konusu Program, havaalanlarına, ölçülebilir hedefler dahilinde aktif karbon yönetimi için ortak bir çerçeve sunar. Her bir havaalanındaki karbon emilimleri, ISO 14064 ( sera gazı hesaplama standartı)’na uygun olarak somut delillere dayanarak bağımsız bir şekilde doğrulanır.

Quebec Jean Lesage Uluslararası Havaalanı ( YQB) Hakkında
Quebec J.L. Havaalanı; 1 Kasım 2000’den beri söz konusu havaalanının yönetimi, işleyişi, bakımı ve gelişiminden sorumlu özel bir şirket olan Aéroport de Québec Inc. tarafından yönetilmektedir. Ortalama bir düzine taşıyıcı uçak; Kuzey Amerika, Orta Amerika, Karayipler, Meksika/ Avrupa ve kuzeydoğu Amerika’daki ana merkezlere günlük uçuşlar yapmaları için bağlantı sunan Quebec J.L. Havaalanı’nı kullanmaktadır.

Havaalanının Aldığı Son Ödüller:
2018 – Havaalanı Karbon Akreditasyon Level 2 Sertifikası
2018 – Grands prix du génie-conseil québécois – Mekanik ve Elektriksel İnşa Mühendisliği
2018 – En İyi İşyerleri Ödülleri, Morneau Shepell, The Globe ve Mail aracılığıyla.
2017/2015 – Priority Pass Lounge of the Year Awards – Kuzey Amerika’daki En İyi Yolcu Bekleme Salonu
2017 – Élixir PMI-Montréal YQB 2018 Projesi En İyi Yönetim Ödülü
2017 – Boomerang Ödülü– internet sitesi veya uygulama –”YQB, Aéroport de Québec” mobil uygulaması için

Yılın Hizmeti Ödülü
2016 – Boomerang Ödülü –internet sitesi veya uygulama– “aeroportdequebec.com” internet sitesi için Yılın

Hizmeti Ödülü
2016 – Yılın En Çok Tavsiye Edilen Öncelikli Yolcu Ödülü
2013/2011/2010 0-2 Milyon Yolcu Kategorisinde En İyi Kuzey Amerika Havaalanı, Havaalanı Kalite Servisi (ASQ)

Leave a Reply