Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Siyasal İlişkiler

Türkiye ile Kanada arasındaki diplomatik ilişkiler 1943 yılında başlamıştır. NATO, AGİT, OECD ve BM’de Batı Grubu (WEOG) üyelikleri ve Kanada ile G-20 mensubu olmamız ilişkilerimizin önemli boyutlarını oluşturmaktadır.

Kanada ile ikili siyasi ilişkilerimizin gündeminde 1915 Olayları, NATO çerçevesinde iş birliği, Suriye ve Irak, terörle mücadele, mülteciler ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ ile mücadele bulunmaktadır. Türkiye ve Kanada Afganistan’da NATO’nun ISAF (International Security Assistance Force) operasyonu çerçevesinde yakın iş birliği yürütmüştür. DEAŞ’la Mücadele Küresel Koalisyonu kapsamında da ortaklığımız devam etmektedir. Üst düzey temaslar daha çok uluslararası toplantılar marjında sürmektedir.

Kanada’da yaşayan yaklaşık 100.000 civarı Türk bulunmakta olup, bunun büyük çoğunluğu Toronto’dadır. Ayrıca Kanada’da eğitim alan da çok sayıda Türk öğrenci bulunmaktadır. Çok sıkı bir vize rejimi bulunan Kanada, Türk pasaportlarının tamamına vize uygulamaktadır.

Ayrıca, Türkiye üst düzey yetkililerinin ikili ve bölgesel konuların yanı sıra, Covid-19 salgının yarattığı sınamalara karşı uluslararası mücadele dahil olmak üzere, çok taraflı meselelere dair düzenli şekilde telefon ve telekonferans görüşmeleri gerçekleştirmektedir.

Kasım 2019 itibariyle ülkemizi 131.445 Kanadalı turist ziyaret etmiştir. THY halen Kanada’da Toronto ve Montreal’e seferler düzenlemektedir (Uçuşlar pandemi sebebiyle bu aşamada geçici olarak durdurulmuştur).