Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Spor ve Kültür, St. Jean Gölünü Hayata Döndürüyor

Kanada Mirası Bakanı Melanie Joly bugün, Ağustos ayında Roberval’de yer alacak 64. St. Jean Gölü Uluslararası Geçişi için 9300 dolar fon sağlandığını duyurdu.
Sanat ve miras yoluyla toplumları var etme programının bileşeni yerel festivaller aracılığıyla sağlanan destek; görsel sanat sergileri, konserler ve sokak performansları da dahil olmak üzere, etkinliğin kültürel parçalarını destekleyecek.

‘’Bölgede onlarca yıllık geçmişe sahip köklü gelenek St. Jean Gölü Uluslararası Geçişi, birbirine bağlı ve kendini adamış bu milletin gurur kaynağıdır. Kanada hükümeti, St. Jean gölü aracılığıyla yerel sanatçıları öne çıkartan bu birinci sınıf etkinliğe destek olmaktan gurur duyar.’’

— Mélanie Joly, Kanada Mirası Bakanı
‘’Kanada mirasının desteği, Geçit’e, program kapsamında pek çok yerel sanatçı için bir çeşit vitrin görevi görme imkanı verecektir. Böylelikle bu sanatçılar, etkinliğe katılan binlerce ziyaretçiye yeteneklerini sergileyebilecekler.’’

—Kim Privé, Yönetim Kurulu Başkanı
İlk olarak 1955 yılında düzenlenen St. Jean Gölü Uluslararası Geçişi, Peribonka ve Roberval şehirleri arasında, 32 m’lik bir açık su yüzme yarışıdır. Her yıl Haziran ayının son Cumartesi düzenlenen finalde, Kanada ve diğer milletlerden ortalama 25 yüzücü yer almaktadır.

21-29 Temmuz’da bu yıl 64.sü düzenlenecek olan Geçiş; konserler, görsel sanat sergileri ve sokak performanslarını da içeren kültür ve sanat aktivitelerinin yanı sıra 10 000 misafire yetebilecek ve 1 km uzunluğunda bir masada açık hava yemeği sunacak.
Dokuz gün sürecek olan festivale 80 000’den fazla misafirin katılması bekleniliyor. 375 gönüllünün aktif katılımıyla bu büyük etkinlik, yüzlerce yerel sanatçı ve zanaatçıya halkın önünde yeteneklerini gösterme fırsatı verecek.

Leave a Reply