Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Turistik Vize

Kanada diplomatik pasaport (kırmızı), üst düzey memurlar için düzenlenen hususi pasaport (yeşil), hizmet pasaportu (gri) ve umuma mahsus pasaport (lacivert) hamili vatandaşlarımıza vize uygulamaktadır. Vize başvuruları Kanada’nın Ankara Büyükelçiliği’ne şahsen, posta yoluyla (kurye/kargo) ya da yetki verilmiş başka kişiler aracılığıyla yapılabilmektedir. İstanbul’daki Fahri Başkonsolosluk vize başvurularını kabul etmemektedir. Vize başvurularının seyahatten en az altı hafta önce yapılmasında fayda vardır. Ancak, ülkede altı aydan daha uzun bir süreyle ziyaretçi olarak bulunmak için sağlık muayenesi zorunluluğu vardır. Dolayısıyla bu hallerde vize başvurusunun gidiş tarihinden birkaç ay önce yapılmasında fayda görülmektedir. Diğer taraftan, resmi ve umuma mahsus pasaport hamili Kanada vatandaşları ülkemize giriş yaparken vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.

Kanada turist vizesi, turistik amaçlarla Kanada’ya gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Kanada turist vizesine, Kanada ziyaretçi vizesi veya Kanada geçici yerleşim vizesi (Canada Temporary Resident Visa-TVR) de denilmektedir. Kanada turist vizesi süresi en fazla 6 aydır. Kanada turist vizesi tek girişli veya çok girişli olarak verilebilir.

Kanada turist vizesi çoklu giriş olarak verildiyse vize sahibi 6 ay boyunca istediği kadar Kanada’ya girip çıkabilir. Her defasından yeniden Kanada turist vizesi için başvurmasına gerek yoktur. Çok girişli vize 10 yıla kadar veya vize sahibinin pasaportunun süresi kadar geçerli olabilir. Ancak vize sahibinin aralıksız Kanada’da kalabileceği süre 6 ayı geçemez.

Kanada turist vizesine başvurabilmeniz için aşağıdaki uygunluk kriterlerini karşılıyor olmanız gerekmektedir:

 • Geçerli bir pasaportunuz olmalı,
 • Sağlıklı olmalısınız,
 • Kanada’da iken tüm masraflarınızı karşılayabilecek mali kaynaklara sahip olmalısınız,
 • Türkiye’de bir ikamet adresiniz ve Kanada’yı ziyaretinizden sonra evinize geri dönmenizi sağlayacak iş veya aile bağlarınız olmalı,
 • Belirli ve sınırlı bir süre için Kanada’da kalmayı planlıyor olmalısınız,
 • Ziyaretinizin sonunda Kanada’dan ayrılmayı istiyor olmalısınız,
 • Kanada’da iken iş aramak veya işe girmek gibi bir niyetiniz olmamalı,
 • Herhangi bir suç kaydınız olmamalı,
 • Herhangi bir güvenlik riski taşımamalısınız,
 • Kanada kanunlarına uyacağınızı taahhüt etmelisiniz,
 • Tıbbi muayeneden geçmeniz istenirse kabul etmelisiniz.

Kanada turist vizesine başvurmak için tüm uygunluk şartlarını taşıdığınızdan emin olduktan sonra başvurunuzu online formu doldurarak yapabilirsiniz.

Başvuru formlarınızı doldurduktan sonra Kanada Konsolosluğu’nun yetkili vize başvuru merkezine gerekli tüm evrakları teslim etmeniz gerekmektedir.

18 yaşın altındaki kişiler Kanada’da çocuk olarak kabul edilir ve çocuklar yanlarında doğru belgeler olmadan ve ebeveynlerinden veya yasal vasilerinden başka yetişkinlerle Kanada’ya girmek isterlerse son derece sıkı kontrollere tabii olurlar. Kanada sınır hizmetleri görevlileri korunmaya muhtaç çocuklar için sürekli alarm halindedir ve kayıp veya kaçak çocuklar konusunda son derece dikkatlidir.