Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Kanada’da Turizm

Kanada gerek parkları olsun gerek de diğer doğal güzellikleri olsun bünyesinde gezilmesi gereken birçok yer barındırıyor.

Niagara Şelaleleri

Niagara Şelaleleri Amerika New York Eyaleti ile Kanada Ontario bölgesi arasında yer alıyor. Ayrıca şelaleler ABD ile Kanada sınırı konumundadır. Niagara’da; Horseshoe, American ve Bridal Veil isimlerinde toplam 3 tane şelale bulunuyor. Bu şelalelerin üzerindeki hidroelektrik santrali sayesinde Amerika ve Kanada’nın elektrik ihtiyaçları bir nebze de olsa karşılanıyor.

Çevrede Niagara Vadisi Doğal Rezervi, botanik bahçeler ve Queenston Heights Parkı’nı da seyahat listenize eklemekte fayda var. Bölge kışın çok soğuk oluyor. Öyle ki sıcaklık -11 dereceye kadar düşebiliyor. Bu yüzden turistler genellikle temmuz ve ağustos aylarını sıcaklık arttığı için daha çok tercih ediyorlar. Ama kışın dondurucu soğukta donan Niagara Şelaleleri eşsiz bir manzara sunuyor.

Stanley Parkı

Stanley Parkı bir kent parkı ve Kanada’nın şehirlerinden birisi olan Vancouver’de bulunuyor. Park her yıl 8 milyon ziyaretçi kabul ediyor ve parkın en önemli özelliği ise içinde yüzlerce yıllık ağaçlar barındıran bir ormana sahip olması. Şehrin ortasında bir ‘’vaha’’yı andıran park Siwash Kayalıkları ve Beaver Gölü gibi doğal güzelleri barındırıyor. Parkta doğa yürüyüşleri, kayalıklara tırmanmak ve bisikletle parkı dolaşmak gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Notre Dame Bazilikası

Kanada’nın en ünlü Katolik Kilisesi olan Notre Dame Bazilikası İrlandalı mimar James O’Donnell tarafından tasarlanmış. Ceviz ahşap oymaları ve 25 karat altın yıldızlar ile dekore edilmiş bazilika kemerli mavi tavanları ve neo-gotik tasarımıyla görülmeye değer yerlerden. Eğer Notre Dame Bazilikası’nda evlenmek isterseniz şimdiden iki yıl bekleme süresi olan sıraya girmeniz gerekiyor. Eğer evlenmek yerine sadece gezmeyi tercih ederseniz yılın dönemine göre kilisenin içinde çeşitli turlar yapılıyor. Bazilika Kanada’nın Montreal şehrinde bulunuyor.

Montreal

Kanada’nın Toronto’dan sonra en büyük ikinci kenti olan Montreal Quebec eyaletine bağlı. Montreal, Québec eyaletinin nüfusunun yarısından fazlasını barındırıyor ve bu Montreal’e eyaletin en büyük şehri olma unvanı kazandırıyor. Ayrıca şehir Kuzey Amerika’nın en ‘’Avrupalı’’ şehri olarak biliniyor. Diğer bir unvanı ise ‘’Kanada’nın Paris’i’’dir. Bunun sebebi ise bölgede çok fazla Fransız olması ve Paris’ten sonra en çok Fransızca konuşulan ikinci yer olmasıdır.

Montreal, Kanada’nın kültür başkenti olarak da biliyor. Bu güzel şehrin birden fazla unvanı olması onun ne kadar ilgi çekici ve güzel bir şehir olduğunu kanıtlıyor. Şehir oldukça modern olmasına rağmen birçok tarihi eseri de korumayı başarmış. Hatta şehirde o kadar çok kilise var ki ‘’Yüz Çan Kulesi Şehri’’ ve ‘’Azizlerin Şehri’’ denmesine sebebiyet vermiş.

Montreal’de gece hayatı da çok canlı ve hareketli. Öyle ki şehirde günlerce süren festivaller ile bu alanda da ismini duyurmayı başarmış. En önemli kulüp faaliyetleri şehir merkezinde yer alan Plateu bölgesinde ve St. Catherine caddesinde yer alıyor. Festivaller kentte çok yaygın.

Bazı önemli festivaller

  • IglooFest (16 Ocak- 8 Şubat),
  • Barbegazi Festivali (14- 15 Şubat),
  • Montreal Türk Filmleri Festivali (8 Mayıs- 14 Mayıs).

Kanada gelişmiş turizm sektörü ve doğal güzellikleri ile yılın her dönemi seyahat edenleri ağırlıyor. Ülke her bölgede farklı aktiviteler sunar. Mesela nisan – mayıs aylarında müzik, tiyatro ve film festivalleri yapılıyor. Kış ayları ise spora rağbet gören bir dönemdir. Ülkenin en önemli sporları olan buz hokeyi ve kayak hokeyine ilgi turistler açısından da büyük oluyor. Ayrıca sonbahar mevsimi ülkede sanat festivallerinin açıldığı dönemdir. Yaz mevsimi Kanada’nın belki de en renkli dönemidir çünkü bu dönemde farklı kültürden birçok insan için festivaller düzenlenir.