Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Türk Gençleri Kanada Yolunda

Kanada Eğitim Bakanlığı tarafından şimdiye dek 14 ülkede başarı ile uygulanan ve tamamen ücretsiz olarak sunulan ‘Eğitim Birliği’ projeleri, artık Türkiye’yi de kapsıyor! Proje kapsamında Kanada’ya gidecek ilk öğrenci grubu Şubat’ta yola çıkıyor.

Amerika ve Kanada’yı kapsayan lise değişim programlarını 1988’den beri Türkiye’de uygulayan ISEWorld, Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttüğü başarılı projelerle de tanınıyor. Programın diğer ortaklık ayağını ise Türkiye’nin güçlü eğitim kurumlarından TED oluşturuyor.

Kanada Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile TED yetkililerinin karşılıklı ziyaretleriyle başlayan süreç, bir yılın ardından Ankara’da topluca bir araya gelinerek akademik anlaşma imzalanması ile resmi olarak uygulamaya konmuş oluyor.

Kısa ve uzun dönem eğitim programlarına katılmak üzere Kanada’ya gidecek olan Türk öğrenciler, ders kaybı yaşamadan döndüklerinde ülkemizdeki eğitimlerine devam edebilecekler.

Kanada Hükümeti ise İngilizce müfredat geliştirmeyle görevli öğretmenlerine Türkiye’de eğitim verecek, öğretmenler kurumlarımıza Kanada’nın eğitimdeki uzmanlığını aktaracaklar. Ayrıca her yaz Ankara TÖMER’de Türkçe öğrenmek üzere gelecek olan Kanadalı öğrenciler, AÜ okulları öğrencilerinin aileleri tarafından misafir edilecekler.

Buna ek olarak akademik yıl içinde Kanada’dan gelecek İngilizce öğretmenleri ‘Young Tutor’ programı çerçevesinde Conversation Club programı ile öğrencilerin İngilizce konuşma kabiliyetini artıracak.

KANADA İLE EĞİTİM BİRLİĞİ ANLAŞMASI GENÇLERİMİZE YENİ UFUKLAR AÇIYOR

Kanada Eğitim Bakanlığı ile Türkiye’den ISEWorld ve TED ortaklığı ile yürütülen Eğitim Birliği Projesi, dünyada başarıya ulaşmış sayılı eğitim projelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Şubat ayında ilk grubun Kanada’ya gitmesiyle başlayacak akademik ortaklık süreci, Kanada tarafındaki eğitimcilerin ülkemizdeki çalışmaları ve Kanadalı öğrencilerin Türkçe öğrenmek üzere ülkemize gelmeleri ile devam edecek.

Kanada’da bulundukları süre boyunca 1 aylık programa katılırken ders kaybı yaşamayacak olan öğrenciler, eğitimlerine aynı okulda 1 akademik yıl boyunca devam etmeleri halinde burs kazanacaklar. Programa katılan öğrenciler liseyi Kanada’da tamamlayıp mezun olabildikleri gibi Kanada ya da Amerika’da üniversite eğitimi alabiliyorlar.

Kanadalı ve Türk öğrenciler için eşsiz bir eğitim kariyeri fırsatı sunan proje, aynı zamanda karşılıklı olarak ülkelerin eğitim sistemlerine de katkıda bulunmayı amaçlıyor.