Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Üniversite Eğitimi

Ülkenin kozmopolit yapısının doğal oluşu, eğitimde de kendini göstermekte, Kanada’da 270 bin civarında yabancı öğrenci eğitimine devam etmektedir. İki ülke arasında her alanda çeşitlenen iş birlikleri sonucunda Kanada’ya Türk öğrencilerin ilgisi her geçen sene artıyor. Ülkenin genel eğitim seviyesinin yüksekliği, eğitim ve yaşam maliyetlerinin ABD’ye göre daha düşük oluşu, ülkenin kalifiye yabancı öğrencilere kariyer ve vatandaşlık gibi olanaklar sunması gibi etkenler Kanada’yı Türk öğrenciler için cazip bir seçenek haline getiriyor.

Kanada’da lise sonrası üniversite eğitimi için iki alternatif bulunuyor:

  • Mesleki eğitim ve üniversite transfer programları sunan “University College”lar
  • 4 yıllık lisans diploması veren üniversiteler

University College’lar belli bir alanda mesleki eğitim almak isteyen öğrencilere 2 veya 3 yıllık iş hayatına yönelik pratik ağırlıklı eğitimler sunarken, 4 yıllık üniversitelerde ise yönetim bilimlerinden mühendisliğe, sanat bölümlerinden sosyal bilimlere geniş bir yelpazede eğitim alma olanağı veriliyor.

Üniversitede hangi alanda eğitim alacağı konusunda kesin bir karara varamayan öğrenciler için özel olarak hazırlanan 1. yıl programları sayesinde öğrenciler 1. yılın sonunda asıl eğitim alacakları bölüme yönlenme imkânına kavuşuyor.

Türkiye’de hâlihazırda üniversite eğitimini sürdüren öğrenciler ders notlarının ve genel ortalamalarının yeterli olması durumunda Kanada’daki bir üniversiteye transfer olabiliyor ve burada aldıkları dersleri saydırabiliyorlar.

Bunun yanında, bir başka önemli avantaj da tıpkı ABD eğitim sisteminde olduğu gibi; Kanada’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin, mezuniyet sonrası 1 yıl süreli staj yapma hakkına sahip olmasıdır. Staj yapılan firmanın, stajyerini daha uzun süreli işe almak istemesi durumunda ise çalışma vizesi alınabilmesi için stajyerine sponsor olabilir.

Kanada’da Önde Gelen Üniversiteler

Dünya sıralamasında yer alan üniversitelerden 26’sı Kanada üniversitesidir. The Times Higher Education 2020 verilerine göre en iyi Kanada üniversitelerinden bazılarını ve bu üniversiteler hakkındaki önemli noktaları sizin için derledik.

Toronto Üniversitesi (University of Toronto)

Toronto Üniversitesi, Kuzey Amerika kıtasındaki önde gelen araştırma odaklı üniversitelerden biridir. Toronto Üniversitesi Times’ın 2014 yılı Yüksek Öğrenim Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 20. sırada yer almıştır. Beşerî Bilimlerden Edebiyata, Fen ve Mühendisliğe kadar çok çeşitli alanlarda 700 lisans, 222 yüksek lisans ve doktora programında eğitim verir. Üniversite’nin 800’ü aşkın öğrenci kulübü vardır ve Üniversite dünya genelinde 160’ı aşkın ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Dünya sıralamalarında sürekli zirvelerde kalmayı başaran University of Toronto en prestijli iki sıralamada da ilk 30 içerisinde bulunmaktadır. 2020 QS Rankings’de 29. 2020 THE (Times Higher Education) World Education Rankings’de 18. sırada bulunmaktadır.

Bunun dışında Global Citizenship ve Summer Academy programında yer alan mühendislikle ilgili alanları içeren Coding, Data Analytics, Bioengineering gibi akademik programlarla öğrenciler kendilerini geliştirebilirler.

University of British Columbia

1915 yılında kurulan The University of British Columbia, dünyanın en iyi 40 üniversitesi arasındaki yerini daimî olarak korumaktadır. Ayrıca British Columbia Üniversitesi Kanada’nın en iyi ilk 3 üniversitesinden biridir. Kampüsünün biri Vancouver’da biri Okanagan’da yer almaktadır. 16 Fakülte, 18 okul ve 2 koleje ev sahipliği yapar. Vancouver’da yer alan kampüsü şehir merkezine 30 dakika mesafededir. Bu kampüs, bulunduğu alanda 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. 2005 yılında eğitime başlayan Okanagan kampüsü, 600 farklı araştırmayı yürütmektedir. 55,887 Vancouver’da, 9,125 Okanagan’da olmak üzere 2 kampüste toplam 65,012 öğrencisi bulunmaktadır. Okulun 156 farklı ülke olmak üzere 16,188 uluslararası öğrencisi bulunmaktadır. Mezun öğrencilerinden 8’i Nobel Ödülü kazanmıştır, 65 mezun öğrencisi olimpik madalya sahibidir, 3 mezun öğrencisi Kanada’da başbakanlık görevini üstlenmiştir.

British Columbia Üniversitesi dünya sıralamasında üst sıralarda yer alan üniversitelerdendir. Times Higher Education sıralamasında 37’de, QS’e göre 47.sırada bulunmaktadır.

University of Ottawa

Ottawa Üniversitesi’nin bulunduğu şehir enerji ile doludur. Konserler, festivaller, tiyatro ve sanat, hepsi şehir merkezinde yer almaktadır. Ottawa aynı zamanda Kanada’nın başkenti olduğundan kariyerinize başlamak için birçok fırsatınız olabilir. Dünyanın en geniş iki dilli (İngilizce, Fransızca) araştırma üniversitesidir. Ottawa Kanada’nın 5. En büyük metropolitan alanına sahiptir. 40,000 fazla öğrencisi olan Ottawa Üniversitesi mezunlarının %97’si iş bulabilmektedir. Her yıl 150’den fazla ülkeden uluslararası öğrenciler okumak için Ottawa Üniversitesi’ni seçer. Ottawa Üniversitesi aynı zamanda Kanada’nın en geniş hukuk okuludur.

Times Higher Education 2020 sıralamasına göre University of Ottawa dünya sıralamasında 141. sırada, QS sıralamasına göre 281.sırada yer almaktadır.

University of Calgary

Eşsiz güzellikteki Rocky Dağları manzarasına sahip olan University of Calgary, 30,000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapar. 1966’da kurulan üniversite, 50 yıldan fazla eğitim hayatında 152 farklı ülkeden 160,000’i aşkın mezun vermiştir. Su anda 33,000’den fazla öğrencisi vardır.

Times Higher Education ve QS’e göre dünya sıralamasında ilk 250 içerisinde yer almaktadır.

University of Waterloo

Kanada’nın teknoloji merkezinin kalbinde yer alan, disiplinlerin ötesinde çalışarak ve endüstri, kurumlar ve topluluklarla köprüler kurarak geleceği şekillendirecek bir küresel ortaklık ağı geliştiren, Waterloo Üniversitesi Kanada’nın en yenilikçi üniversitelerinden biridir. Öğrencilere yenilikçi programlar sunan Waterloo Üniversitesi, uygun fiyatları, araştırma olanakları ile sürekli Kanada’daki en iyi üniversitelerden biri olarak gösterilmektedir ve programlarının çoğu Dünya’nın en iyileri arasındadır.
Waterloo Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri’nde ikinci sırada (U.S. News and World Report Best Global Universities 2018-Canada),

Mühendislikte birinci (U.S. News and World Report Best Global Universities 2018-Canada),

Times Higher Education’da 201. Sırada,

World Reputation Ranking’e göre 91. Sırada,

QS World Ranking’e göre ise 163. Sırada yer almaktadır.

Western University (The University of Western Ontario)

The University of Western Ontario, üst düzey bilim adamlarının uluslararası alanda bilinen araştırmalarına ev sahipliği yapmış, vizyon, cesaret ve hayal gücüne inanarak şimdinin ve geleceğin liderlerini yetiştirerek geleceği şekillendiren bir eğitim vermektedir. London, Ontario bölgesinde bulunmaktadır ve Kanada’da eğitim dendiğinde akla gelen seçeneklerden biridir.

Günümüzde canlı bir öğrenim merkezi olan University of Western Ontario 12 fakültesi ve 36.000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır. International Student ofisi ile uluslararası öğrencilere de kapılarını açan ve destek sağlayan kurum birçok açıdan dikkat çekici özelliklere sahiptir.

Western Ontario Üniversitesi QS World University Ranking’e göre 214. sırada yer almaktadır. Mezunlarını işe yerleştirme sıralamasında ise 150.sıradadır. Times Higher Education 2019’a göre ise 190.sıradadır. Ayrıca uluslararası öğrenci sayısı fazla olan üniversitelerden biridir. Öğrencilerinin %17’sini uluslararası öğrenci kitlesi oluşturur.

Kanada Üniversiteleri sıralamasında ilk 10 üniversite içerisinde olan Western Ontario’da eğitim almak bir ayrıcalıktır.