Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18
Email info@kanadakultur.org Tel: 0542 560 30 18

Kanada’da Yaşamak

Kanada şu an dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri arasındadır. Modern hayat yapısı ile çoğu insanın istediği yaşam standartlarını yakalamıştır. Kanadalılar çok mutlu bir aile yapısına sahiptir. Sokakta yürürken o huzuru hissedersiniz. Ekonomik koşullarının sıkıntılı olmaması, insanların refah düzeyine ulaşmasından ötürü gayet yardım sever, iyi niyetli ve oldukça kibar insanlardır.

Ekonomik olarak adlandırılmasının sebebi hem döviz kurunu göz önünde bulundurması hem de yaşamın çok da pahalı olmadığı eyaletlere sahip olmasıdır. Tüm dünya mutfaklarına ait restoranlar bulabilirsiniz. Özellikle Uzak Doğu mutfağı genel olarak hakimdir. Tüm dünya kültürlerini öğrenmek için güzel bir fırsat.

Alışveriş merkezleri oldukça büyüktür. Ama alışverişe çok fazla düşkünseniz Amerika sizin için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Hem çeşit bakımından hem de döviz kuru yüksek olmasına rağmen Amerika’da alışveriş yapmak daha uygundur.

Yüz ölçümü bakımından çok büyük bir ülke olmasına rağmen nüfusun çok yoğun olmamasından dolayı sistematik bir yaşam biçimine sahiptirler. Çalışma saatleri Pazartesi 09:00 Perşembe 17:00 – Cuma 14:30 olarak belirlenmiştir. Genelde dil okulları ve okullar da bu şekildedir.

Ulaşım ağı çok gelişmiştir. Çoğu eyaletlerde sabaha kadar ulaşım mümkündür. Otobüs başta olmak üzere metro da yaygın bir ulaşım aracıdır. Taksiler Türkiye’deki kadar pahalı olmadığı için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Öğrencilerin gitmek istediği ve okulların daha yoğun olduğu eyaletler Vancouver ve Toronto’dur. Hem İngilizce konuşma oranının yüksek olması hem de nüfusun diğer eyaletlere göre yoğun olması başlıca sebeplerindendir. İngilizcenin günlük hayatta kullanımı en az dil okulu kadar önemlidir. Bu yüzden anadili İngilizce olmasıyla beraber nüfus bakımından daha kalabalık eyalet seçilmesi önemlidir.

Resmî tatiller

 • Yeni Yıl: 1-2 Ocak
 • Aile Bayramı: 18 Şubat
 • İyi Cuma: Her yıl değişiyor
 • Paskalya: Her yıl değişiyor
 • Zafer Günü: 20 Mayıs
 • Québec Ulusal Günü: 24 Haziran
 • Kanada Günü: 1 Temmuz
 • Milli Bayram: 5 Ağustos
 • İşçi Bayramı: 2 Eylül
 • Teşekkür Etme Günü: 14 Ekim
 • Hatırlama Günü: 11 Kasım
 • Noel: 25-26 Aralık

Sağlık

Ülkede sağlık hizmetlerinin kalitesi son derece iyi olmakla beraber aynı ölçüde pahalıdır. Sağlık hizmetlerinden günlük faydalanma ücreti ülke vatandaşı olmayanlar için 50$ ile 1000$ arasında değişmektedir. Ülke vatandaşı olmayanlara ücretsiz herhangi bir sağlık hizmeti söz konusu değildir.

Kanada’da ülkemizdeki gibi aile hekimliği sistemi mevcuttur. Birçok sağlık branşındaki sorunlarınız için direkt olarak hastaneye gitmeden önce aile hekiminize görünmeniz ve sevk olmanız gerekir. Oturduğunuz semtteki herhangi bir aile hekimine kayıt olabilirsiniz. Eğer ki çevrenizde duyduğunuz iyi bir aile hekimi varsa ve özellikle o doktoru istiyorsanız oraya da kayıt olabilirsiniz. Aile hekimlerinin kimisi kendi ofislerinde kayıtlı aşırı hasta yoğunluğu yüzünden yeni hasta kabul etmeyebilir. Bu yüzden eğer ki size yakın olan aile hekimi yeni hasta kabul etmiyorsa yeni hasta kabul eden herhangi başka bir hekime kayıt olabilirsiniz.

Sağlık kartları genelde 5 yıllık verilir ve acil bir durumda herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için bu süre bitmeden önce mutlaka gidip yeniletmeniz gereklidir. Tabi ki yenileme işlemi de gene Service Ontario şubelerinden yapılabilir.

Eğer sağlık kartı sahibi değilseniz her zaman için özel sigorta şirketlerinden yıllık olarak birçok ana tedaviyi ve ilacı karşılayan özel sağlık sigortaları yaptırabilir ve kullanabilirsiniz. Bu poliçelerde de diş ve göz hastalıkları genelde dahil olmaz fakat bu dallarda önemli sıkıntılarınız varsa ekstra ücret ödeyerek özel sağlık planlarınıza bunu ekletebilirsiniz. Manulife isimli özel sağlık sigorta şirketi tüm Kanada’da en yaygın ve kullanışlı olanıdır.

Sağlık sistemi teşhis ve tedavi açısından gayet profesyoneldir ancak durum acil bile olsa Toronto gibi büyük şehirlerdeki hastanelerdeki bekleme süreleri çok çok uzundur. Kırık bir kol veya kanama yüzünden acile gitseniz bile durumunuzun o an için ölümcül ve acil olmadığına kanıt getirilirse anlık ve geçici bir tedavi ayaküstü uygulanıp ana tedavi için saatlerce bekletilebilirsiniz.

Sağlık sigortası yaptırmak zorunlu değildir fakat sağlık sigortası olmadan öğrenci veya turist vizesi ile Kanada’da bulunan kişiler en ufak bir doktor muayenesinde minimum 100-200 $ muayene ücreti ve ambulans gerektiren durumlarda 500$’a varan ödemelerle karşı karşıya gelebilirler. Göz ve diş ile ilgili sağlık sorunlarında ise çok daha yüksek rakamlar ödeyebilirler.

Kanada’da COVID-19 Durumu ve Alınan Önlemler

Bir internet sitesinden alınan en son haberlere göre Kanada’da, ikinci dalga endişesinin yaşanmaya başlamasıyla birlikte sağlık yetkilileri, durumu kontrol altına almak için önlemlerin arttırılması gerektiğini ifade ediyor.

Kanada’nın halk sağlığı yetkilisi Dr. Theresa Tam ise ülkedeki Covid-19 vakalarındaki artışın ciddi şekilde devam ettiğini ve geçtiğimiz hafta her bir gün için ortalama 1 bin 634 yeni vaka tespit edildiğini, özellikle yoğun nüfuslu Ontario ve Québec eyaletlerinde görülen vaka sayılarının toplam vaka sayısının neredeyse yüzde 80’nini oluşturduğunu söyledi.

Ülkede çok sayıda etkinlik iptal edilmiş veya daha ileri bir tarihe ertelenmiştir. Hokey ve Beysbol ligleri ile pek çok sportif ve sanatsal faaliyet askıya alınmış, uygulaması eyaletten eyalete değişmekle birlikte, insanların bir araya geldiği etkinlikler büyük ölçüde yasaklanmış, parklarda hatta evlerinde bir araya gelen insanlara para cezası uygulanmaya başlanmıştır. Bu minvalde, uluslararası fuarlar ve konferanslar da ertelenmiş veya iptal edilmiştir.

Ülkede faaliyet gösteren bankalar, şubelerinin önemli bir bölümünü kapatmış ve sınırlı sayıda şubeden hizmet vermeye başlamıştır.
İthalatçı firmalarca, yoğunluk ve Kanada Gıda Güvenliği Kurumu tarafından yapılan denetimler nedeniyle gümrükten çekme işlemlerinin süresinin uzadığı ifade edilmektedir. Kanada havalimanlarında, hava kargo işlemleriyle ilgili herhangi bir sorun raporlanmamıştır.

Kanada Federal Hükümetinin dış ticareti kısıtlayıcı bir kararı bulunmamaktadır.

Kanada Maliye Bakanlığı 6 Mayıs tarihli ve Customs 20-19 sayılı bildirisi ile maske ve kişisel koruyucu ekipman ithalatında gümrük vergilerine muafiyet getirmiştir. Kanada bugüne kadar maskelerden koruyucu önlük ve tulumlara ortalama %18 Gümrük Vergisi uygulamaktaydı.

Mayıs ayından itibaren, kademeli olarak önlemlerin azaltılması suretiyle, ekonomik, ticari ve sosyal hayatta normalleşme sürecine girilmiştir. Normalleşme takvimi eyalet hükümetlerince belirlenmiştir. Eyaletlerin çoğunda, faaliyet göstermesi zaruri olmayan işletmelerin bir kısmının, muhtelif tarihlerde yeniden açılmasına müsaade edileceği açıklanmıştır.

Güvenlik

Kanada’da şehirlerde suç olayları düşüktür. Özellikle cinayet, silahlı soygun, tecavüz gibi ağır suçlara ülke genelinde nadiren rastlanır. Buna karşılık yankesicilik gibi küçük suçlar diğer gelişmiş ülkelerdeki gibi görülebilmektedir. Pasaportun kaybedilmesi veya çalınması durumunda hemen yerel polis karakoluna ve en yakın Türk elçilik veya konsolosluğuna bilgi verilmesi gereklidir.

Kanada’da silah taşımak yaygın değildir ve taşınan silahların ruhsatı olmak zorundadır. Çiftlik ve kırsal kesimlerde yaşayan kişilerin ruhsatlı silah taşıması yasalarca desteklenmektedir. Kanada’da kimlik taşımak da zorunlu değildir. Herhangi bir tutuklanma durumunda bir devlet avukatından yardım istenebilmektedir. Pasaportun kaybedilmesi durumunda en yakın yerel polis karakoluna gidilmeli, en yakın Türk elçiliğine veya konsolosluğuna bilgi verilmelidir. Verilecek olan geçici pasaport ile Kanada seyahatine devam edilebilir ancak Kanada sonrası için yeni pasaport işlemleri başlatılmalıdır.

Royal Canadian Mounted Police (RCMP) Kanada’nın eyalet ve metropol kuvvetleri olarak devriye görevi yapan polis teşkilatıdır. Acil durumlarda 911 aranarak destek alınabilir. Sigorta veya seyahat çeki tazmini başvurusunda bulunmak isteyenlerin, ilgili durumun polis tarafından kayda geçirildiğine ve rapor numarasının not edildiğine dikkat etmeleri gerekir.

Kanada’da Spor Faaliyetleri

Kanada’nın spor ve eğlence alanlarındaki faaliyetleri ziyaretçilere benzersiz bir tecrübe vaat etmekte ve açık havada gerçekleştirilen faaliyetleri seven kişilere tüm yıl boyunca birçok etkinlik sunmaktadır.

Kanada’nın zengin bir spor tarihi vardır. Kanadalılar ulusal kimlikleri ile sporu bölgesel liglerden uluslararası yarışmalara, yazdan kışa bütünleştirirler. Kanadalıların yaptığı en gözde spor faaliyetleri golf, buz hokeyi, beyzbol, yüzme, basketbol, voleybol, futbol, tenis, kayak ve bisiklettir.

Sport Canada, sporun Kanada kimliğine, kültürüne ve toplumuna yaptığı benzersiz katkıları güçlendirmek için Kanada spor sisteminin geliştirilmesini ve yüksek performans mükemmelliğinin yakalanmasını desteklemektedir.

Kanada Olimpiyat Komitesi, Kanada’nın Olimpiyat ve Pan Amerikan Oyunları’na katilimi ve kültür ve eğitim araçlarıyla Olimpik Hareketi geliştiren geniş çaplı programlar dahil, Kanada’nın Olimpik harekete katılımı ile ilgili her konudan sorumludur.

Kanada’da Kültür ve Sanat Aktiviteleri

Kültürel alanda pek çok sanatçı yetiştirmiş olan Kanada aynı zamanda farklı kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl Uluslararası Toronto Film Festivali düzenlenmektedir. Müzik alanında Kanada’nın günlük müziğinin yanında Eski Mo kültürünün müzikleri de dinlenmektedir. Televizyonculuk alanında Gemini Ödülleri dağıtılmaktadır.

Uzun yıllardır Telefilm Canada 600’den fazla filmi, 1500 televizyon şovunu ve dizisini finanse etmiştir. Dünya’nın en büyük devlet sinema kurumu olan Ulusal Sinema Kurulu, 1939’dan beri 10.000’den fazla film çekmiş 3000’e yakın ulusal ve uluslararası ödül kazanmıştır.

Kanada’nın Gelenekleri ve Yiyecekleri

Kanada’nın resmiyetten uzak bir sosyal yapısı vardır. Irk ve sınıf ayrımına rastlanmaz. Yetkililere saygılı davranmalı ve her tanıştığınız kişiye karşı son derece kibar olmalısınız. Türkler Kanadalı satıcıları ve garsonları biraz yapmacık bulabilirler. Bunun nedeni de bahşiş ve komisyon için her yola başvurmalarıdır. Kanada’da müşteri ilişkileri inanılmaz ciddiye alınır.

İşyerinde üstlerinize ve altlarınıza isimleriyle hitap edebilirsiniz. Yazar John Buckan “Kanada’da birinin soyadını biliyorsanız onu çok iyi tanıyorsunuz demektir” demiştir. Kadınlar ve erkekler arasında el sıkışma yaygındır. Yanaktan öpüşmeye kadınlar arasında veya bir kadınla bir erkek arsında rastlanabilir. Ancak erkek erkeğe yanaktan öpüşmeye pek rastlanmaz. Evlerinde Kanadalılar son derece samimi ve misafirperverdirler. Kanada’da bir eve akşam yemeğine davetliyseniz bir şişe şarap veya çiçek götürmeniz ince bir davranış olacaktır. Kanada’da akşam yemeği davetine katıldıysanız bir dahaki sefer sizin davet etmeniz beklenir. Ancak restorana da yemeğe götürebilirsiniz. Eğer 30 yaşından genç birisinin ev partisine gidiyorsanız birkaç kutu bira veya bir şişe şarap parti sahibinin hoşuna gidecektir. İzin istemeden sigara yakmak ister topluluk içinde isterse bir başkasının evinde olsun kaba bir davranış sayılacaktır. Toronto ve Ottawa gibi bazı şehirlerde restoranlarda sigara içmek yasaktır.

Kanada’da yiyecek ve içeceklere oldukça önem verilir. Yiyecekler pahalı değildir. Taze ve sağlıklı yiyeceklere rağbet edilmektedir. Bira ve alkollü içecekler devletin izin verdiği dükkanlarda satılır. Ve bol bir şekilde tüketilir. İngiliz tarzı publar ve Amerikan tarzı sport barlar yaygındır. Kanadalılar alkol alırken yemek yemeyi tercih ettiklerinden bu barlar kapanış saatlerine kadar müşterilerine ızgara çeşitleri sunmaktadırlar.

Ülkenin hemen her yanı denizlerle çevrili. Bu da bize soğuk sularında birbirinden lezzetli deniz ürünlerine ve balık çeşitlerine ev sahipliği yaptığı hakkında iyi bir ipucu veriyor.

Kanada, Britanya ve Fransa kültürlerini içinde barındırıyor. Bu durum diğer her şeyde olduğu gibi Kanada’nın yemeklerini de etkiliyor. Halifax Donair adında bu dürüm size kendi kültürümüzü anımsatabilir. Çünkü bizim yediğimiz dürümden pek de farksız değildir. Dürüm şeklinde içinde et, soğan, peynir ve sebze bulunur. Pate Chinois; Haşlanmış patates ve mısırların katmanlar şeklinde yerleştirilmesinden oluşan bir yemek. Kanada’daki Fransızların yöresel yemeği olarak bilinir. Ginger Beff adlı yemekleri de çeşitli biberlerle süslenmiş sığır etinden yapılır. Aslen Çin yemeğidir.

Kanada’nın çeşitli bölgelerinde farklı yeme-içme alışkanlıkları vardır. Deniz kıyılarında deniz ürünleri ve zeytinyağı kullanılan yemekler yapılırken, iç kısımlara doğru gidildikçe kırmızı et veya tavuk ile ay çiçek yağı kullanılarak yapılan yemekler daha çok tüketiliyor.

Kanada’da peynir çeşidi çok fazladır. Tüm peynir çeşitleri son derece kaliteli olan çeşitler arasında yer almaktadır. Kanadalıların en çok tercih ettiği peynir ise cheddar peyniridir.

Geleneksel bir Kanada sofrasında en sık rastlanan lezzetler av etleri ve balığın yanında bezelye çorbası, farklı cinste etlerin bir araya getirilmesiyle yapılan bir tart olan “cipaille”, kızarmış tavşan ve fırında kekliktir. Balıklardan somon, morina, göl balığı ve turna balığı en bol tüketilenleri arasında yer almaktadır.

Québec’te hâkim olan Fransız kültürünü yeme-içme alışkanlıklarında da göstermektedir. En ünlü yemeklerinden biri olan “poutine” soslu ve peynirli patates kızartmasıdır. Bu çeşit ilk kez 1950’lerde Québec’te yapılmıştır. Bir çeşit etli börek olan “tourtières” de oldukça popüler lezzetler arasındadır. Patatesten elde edilen bir çeşit nişastasız hamurla kaplanan etli ya da tavuklu bir başka börek çeşidi olan “rapie pie” (paté à la rapu re) ise Kanada’da sevilen Fransız lezzetlerinden bir diğeri denilebilir.

Québec ayrıca Kanada’nın simgesi olan akçaağaç şurubunun (maple) da bir numaralı üreticisidir.

Kıyılara doğru gidip deniz kenarındaki yerleşim yerleri ziyaret edildiğinde, ıstakozun haşlanmış, ızgara yapılmış, bütün ya da parçalanmış olarak birçok farklı sunumuna oldukça ekonomik fiyatlarla ulaşılması mümkündür.

Kanada’nın meşhur lezzetlerinden birkaçı şunlardır:

Maple (Akçaağaç) Şurubu:

Akçaağaçtan elde edilen özsuyun dönüştüğü bu lezzet Kanada’nın en özel simgesi haline gelmiştir. Ağacın yaprağı Kanada bayrağında da ulusal bir övünç kaynağı olarak yerini alır. Dünya’daki en büyük akçaağaç şurubu üreticisi olan Kanada’nın her kö şesinde bu lezzetle tatlandırılmış kreplere ve wafflelara rastlamanız mümkün

Nanaimo Bar / Çikolata Kalıpları:

Bu tatlı pişirilmeye gerek olmadan yapılır ve bisküvi kırıntıları, hindistan cevizi, ceviz, vanilya, krema ve çikolatadan elde edilir. Fıstık ezmeli ve naneli çikolatalı gibi farklı çeşitleriyle Nanaimo Barlar, ülkede en çok tüketilen tatlılar arasında yer almaktadır

Butter Tart / Tereyağlı Tart:

Klasik Kanada tatlısı denince ilk akla gelen Butter Tart denilebilir. Tereyağı, şeker, şurup ve yumurtayla elde edilen temel bir hamurdan yapılan tartın içi yine ve daha çok tereyağlı, üzümlü, fındıklı, cevizli ve türlü yemişli leziz bir harçla doldurulur.